Tc Vaşington Büyükelçisi Namik Tan'in Kurban Bayrami Mesaji

Vaşington Büyükelçiliği 23.10.2012

Türk-Amerikan Toplumunun Değerli Üyeleri,

 

Bugün Türk ulusunun dayanışma, hoşgörü, sevgi, saygı ve kardeşlik gibi yüce değerlerini yaşayıp paylaştığımız bir bayramı daha birlikte idrak etmenin sevinci içindeyiz. Kurban Bayramınızı en içten dileklerimle kutluyorum.

 

Bayramlar, sevinç ve mutlulukların paylaşıldığı, dostluk, komşuluk ve aile bağlarının güçlendiği, birlik ve beraberlik duygularımızın pekiştiği, gelenek ve göreneklerimizin yeni nesillere aktarıldığı müstesna günlerdir.

 

Bu yıl Kurban Bayramını Türk toplumunun çalışkanlık, azim ve kararlılık gibi yüce hasletleri neticesinde ülkemizin uluslararası alanda ulaşmış olduğu saygın konumun haklı gururunu yaşayarak kutlamaktayız. Yurtdışında temsil etmekle daima kıvanç duyduğumuz ülkemizin güçlenen ekonomisi, genç ve dinamik nüfusu, izlemekte olduğu aktif ve yapıcı dış politikalarla dünya genelinde giderek yükselen bir profil çizmesinde, hiç şüphesiz yurtdışında yaşayan Türklerin de önemli katkıları bulunmaktadır.  

 

Amerika Birleşik Devletleri’nde Yaşayan Sevgili Vatandaşlarımız,

 

Türkiye-ABD ilişkileri, sizlerin de değerli katkıları neticesinde giderek güçlenmekte, daha önce hiç olmadığı kadar derin, çeşitli ve kapsamlı bir boyuta ulaşmaktadır. Sadece yasama boyutunda bugün Temsilciler Meclisi’ndeki Türkiye Dostluk Grubu, 157 üye milletvekiliyle, ABD Kongresi’nde en çok mensuba sahip dostluk grubu olmuştur. Bu durum, aynı zamanda Türk Amerikan toplumunun ülkemizin tanıtımında oynadığı önemli rolün bir göstergesidir. 

 

Anavatanından binlerce kilometre ötede, bir yandan bulunduğu ülkenin sunduğu imkanları başarıyla değerlendirirken, diğer taraftan da bu ülkeye toplumsal anlamda her türlü katkıyı yapan, Amerika’nın kendine özgü sosyo-ekonomik, kültürel ve siyasi hayatına uyum ve tam katılım sağlayan ve ABD’deki Türk birlik ve beraberliğinin güçlenmesi, kültürel mirasımızın tanıtılması ve zaman zaman karşılaşılan zorluklarla dayanışma içinde mücadele edilmesi için gayrette bulunan Türk-Amerikan toplumunun siz değerli üyelerinin çalışmaları bizlere sonsuz memnuniyet vermektedir. Ulvi toplumsal değerlerimizin birer yansıması olan bu yöndeki çalışmalarınızı takdir ediyor, bunların artarak devam edeceğine tam bir güven duyuyorum.

 

Bu duygu ve düşüncelerle, Kurban Bayramınızı bir kez daha en içten duygularla tebrik ediyor,  bayramın başta ülkemiz olmak üzere tüm İslam aleminde ve dünya genelinde barış, kardeşlik ve dayanışma ruhunun güçlenmesine vesile olmasını temenni ediyor, sağlık, mutluluk ve huzur dolu günler diliyorum.

 

Namık TAN

T.C. Vaşington Büyükelçisi

 

Pazartesi - Cuma

09:00 - 18:00

Konsolosluk Şubemiz Başvuru Kabul Saatleri: 09:30-13:00
1.1.2020 Yılbaşı
20.1.2020 Martin Luther King Jr. Day
17.2.2020 Presidents' Day
25.5.2020 Memorial Day - Federal Tatil
25.5.2020 Ramazan Bayramı 2. gün
3.7.2020 ABD Bağımsızlık Günü (Federal Tatil)
31.7.2020 Kurban Bayramı 1. Gün
7.9.2020 Labor Day - Federal Tatil
12.10.2020 Columbus Day - Federal Tatil
29.10.2020 Cumhuriyet Bayramı
11.11.2020 Veterans Day - Federal Tatil
26.11.2020 Şükran Günü - Federal Tatil
25.12.2020 Noel Günü - Federal Tatil
1.1.2021 Yılbaşı