Türkiye Cumhuriyeti Vaşington Büyükelçisi Sayın Serdar Kılıç’ın Türk - Amerikan Toplumuna Yönelik Ramazan Bayramı Mesajı

Vaşington Büyükelçiliği 25.07.2014

Türk-Amerikan toplumunun kıymetli üyeleri,

Bir mübarek Ramazan ayını daha geride bırakarak, birlik ve beraberliğimizin temel unsurlarından birini teşkil eden Ramazan Bayramı’nı hep birlikte karşılamanın coşkusunu yaşıyoruz.

Bayramlar, mili ve manevi değerlerimizin paylaşıldığı; dostluğun, kardeşliğin ve barışın pekiştiği; sevgi, saygı ve hoşgörü anlayışının zirveye çıktığı özel günlerdir. Her bayram birbirimizi daha iyi anlayabilmek, büyüklerimizi hatırlamak ve küçüklerimizi sevindirmek için birer vesile teşkil etmektedir.

Yurtdışında yaşamanın en zor taraflarından biri vatan, aile ve akraba özlemi çekerek, ülkemizde yaşanan milli coşkulardan, sevinçlerden ve bayramlardan fiziki olarak uzakta kalmaktır. Ancak şartlar ne olursa olsun, tarihi ve kültürel boyutlarıyla milli bir şölen ve gelenek olan bayramlarımızı yaşatıp, yeni nesillere aktarmak bizlerin sorumluluğundadır. Bu itibarla, bizi biz yapan bu değerlerimizin anlam ve öneminin çocuklarımız tarafından da idrak edilmesine önem göstermenizi istirham ediyorum.

Bir arada yaşama bilincimizin güçlendiğibayramlar, vatandaşlarımızın kaynaşması ve kenetlenmesi için önemli bir fırsat oluşturmaktadır. ABD’de yaşayan siz değerli vatandaşlarımız arasındaki dayanışmanın her geçen gün daha da gelişmesi, birlik ve beraberliğinizin artması en büyük temennimizdir. Zira, unutmamalıyız ki, yurtdışında yaşanan tüm vatandaşlarımızın rengi - tonu farklı da olsa - kırmızı ve beyazdır.

Türkiye olarak, sizlerin ABD’deki başarıları ile burada milli ve kültürel değerlerimize yaptığınız katkılardan güç almaktayız. Bu itibarla, esasen her biriniz gönüllü birer diplomat olarak ülkemize hizmet etmektesiniz.

Maalesef, bu Bayramda da, başta Gazze olmak üzere, dünyanın birçok bölgesinde Müslüman kardeşlerimiz acı ve sıkıntılar yaşamaktadır. Ramazan Bayramının bu coğrafyalarda yaşanan insanlık dramlarının biran önce son bulmasına vesile olmasını ümit ediyorum. Türkiye bu uğurda, tarihten gelen sorumluluğuyla, gözyaşı içindeki kardeş halklara şefkat elini uzatmaya devam edecek, kriz bölgelerinde barış, huzur, güven ve istikrarın tesisi amacıyla elinden gelen tüm gayreti gösterecektir.

Sağlıklı ve huzurlu nice bayramların heyecanını hep birlikte paylaşmak dileğiyle, Ramazan Bayramınızı en içten duygularımla kutlarım.

Serdar Kılıç


Pazartesi - Cuma

09:00 - 18:00

Konsolosluk Şubemiz Başvuru Kabul Saatleri: 09:30-13:00
1.1.2019 Yılbaşı
21.1.2019 Martin Luther King Jr. Day
18.2.2019 Presidents' Day
27.5.2019 Memorial Day - Federal Tatil
4.6.2019 Ramazan Bayramı 1. gün
4.7.2019 ABD Bağımsızlık Günü (Federal Tatil)
2.9.2019 Labor Day - Federal Tatil
14.10.2019 Columbus Day - Federal Tatil
29.10.2019 Cumhuriyet Bayramı
11.11.2019 Veterans Day - Federal Tatil
28.11.2019 Şükran Günü - Federal Tatil
25.12.2019 Noel Günü - Federal Tatil
1.1.2020 Yılbaşı