Türkiye Cumhuriyeti Vaşington Büyükelçisi Sayın Serdar Kılıç'ın Türk Amerikan Toplumuna Yönelik Ramazan Bayramı Mesajı

Vaşington Büyükelçiliği 16.07.2015

Türk Toplumunun Değerli Mensupları,

Hoşgörü, yardımlaşma, paylaşma, dayanışma ve bağışlama gibi ulvi değerlerin ve duyguların paylaşıldığı; millet olma şuurumuzun kuvvetlendiği; sevgi, merhamet, barış, dostluk ve kardeşlik duygularımızın yoğunlaştığı bir Ramazan Bayramı’nı daha karşılamanın mutluluğu içindeyiz. Toplum hayatımızda mümtaz bir yere sahip olan bayramlar, ABD’de yaşayan Türklere de birbiriyle kucaklaşma fırsatı sunmaktadır.

Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın her birini, bulundukları yerde ülkemizi en iyi şekilde temsil eden gönüllü birer elçimiz olarak kabul ediyoruz. Bu nedenle, sizlerin ABD’de her sahada elde ettiğiniz başarılar bizler için en büyük gurur kaynağıdır. Millet olma şuurumuzun kuvvetlendiği bu günde yurtdışında yaşanan tüm vatandaşlarımızın renginin kırmızı ve beyaz olduğuna inancımı yeniden vurgulamak istiyorum. Bu inancı paylaşan Türk Amerikan toplumunun üyeleri arasındaki dayanışmanın her geçen gün daha da geliştiğini, birlik ve beraberliğin daha da güçlendiğini memnuniyetle müşahede ediyorum.

Türk Amerikan Toplumunun Çok Kıymetli Mensupları,

Dünyanın en kritik coğrafyasında yer alan ülkemiz ABD’yle ilişkilerini karşılıklı yarar temelinde her alanda daha da geliştirme iradesini muhafaza etmektedir. Bu bağlamda, sizlerin, Türk-Amerikan ilişkilerinin geliştirilmesinde oynadığınız rol ve milli ve kültürel değerlerimizin ABD’de tanıtılması bağlamında ülkemize yaptığınız katkıları takdirle karşılıyoruz. Bu topraklardaki varlığınız, Ramazan ayının sunduğu atmosfer sayesinde değerlerimizin Amerikalı Müslüman dostlarımızca da paylaşmasına vesile olmuştur. Maryland’da inşaatı tamamlanmakta olan Türk-Amerikan Kültür ve Medeniyet Merkezi’nde Ramazan ayı boyunca düzenlenen iftar programlarında bu güzel iklimi bizzat yaşama imkânına da sahip oldum. Bu tür organizasyonlarda gönüllü olarak hizmet veren vatandaşlarımıza içten teşekkürü bir borç bilir, önümüzdeki yıllarda bu etkinliklerin artırılarak devam etmesini temenni ederim.

Birlik ve beraberliğimizin pekiştiği bayramların, kültürümüzde, çocukları sevindirmenin, büyüklerimizi hatırlamanın, yoksul ve muhtaç durumda olanlara yardım eli uzatmanın bir sembolü haline geldiğini bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Bu duygularla Türk Amerikan toplumunun Ramazan Bayramını gönülden kutluyor, bayramın tüm insanlığa barış ve huzur getirmesini diliyorum.

Serdar Kılıç

Türkiye Cumhuriyeti Vaşington Büyükelçisi

Pazartesi - Cuma

09:00 - 18:00

Konsolosluk Şubemiz Başvuru Kabul Saatleri: 09:30-13:00
1.1.2020 Yılbaşı
20.1.2020 Martin Luther King Jr. Day
17.2.2020 Presidents' Day
25.5.2020 Memorial Day - Federal Tatil
25.5.2020 Ramazan Bayramı 2. gün
3.7.2020 ABD Bağımsızlık Günü (Federal Tatil)
31.7.2020 Kurban Bayramı 1. Gün
7.9.2020 Labor Day - Federal Tatil
12.10.2020 Columbus Day - Federal Tatil
29.10.2020 Cumhuriyet Bayramı
11.11.2020 Veterans Day - Federal Tatil
26.11.2020 Şükran Günü - Federal Tatil
25.12.2020 Noel Günü - Federal Tatil
1.1.2021 Yılbaşı