Büyükelçi Serdar Kılıç’ın Türk Toplumuna Yönelik Yeni Yıl Mesajı

Vaşington Büyükelçiliği 30.12.2015

Türk Amerikan toplumunun değerli mensupları,

2015 yılını acı ve tatlı hatıralarıyla geride bırakıp, yeni umut ve beklentilerle 2016 yılına girmekteyiz.
Yeni yılın Türk Amerikan toplumu dahil tüm milletimize ve ülkemize huzur, mutluluk ve esenlik getirmesini, aynı şekilde 2016 yılının tüm dünyada barış, güvenlik ve istikrarın ilerletilmesine vesile olmasını temenni ediyorum.

Mevcut iç savaş, terör ve mezhep çatışması ortamında 21. yüzyılın en büyük insani felaketiyle karşı karşıya kalan bölgemizde maalesef 2015 yılında da tarifsiz acı ve yıkımlar yaşanmıştır. Suriye’de meşruiyetini çoktan kaybetmiş bulunan rejimin kendi halkına yönelik tahakküm ve katliamları sürerken, bölge halkları DEAŞ terör örgütünün menfur eylem ve muamelelerine maruz kalmaya devam etmiştir. Ülkemiz ise, bir yandan DEAŞ terör örgütü tarafından tertiplenen ve yakın tarihimizin en kanlı terör eylemini teşkil eden Ankara bombalı saldırısının şokunu atlatmaya çalışırken, diğer yandan güvenlik güçlerimizin başarılı operasyonları sonucunda büyük darbe alan PKK terör örgütünün ağırlıklı olarak güneydoğu vilayetlerimizdeki yerleşim merkezlerine yönelik terör eylemleriyle karşı karşıya kalmıştır.

Bölgemizdeki insani felaketlere geçmişte olduğu gibi bugün de kayıtsız kalmayan ülkemiz, gerek Suriye rejiminden, gerek DEAŞ terör örgütünden kaçarak ülkemize sığınan Suriyeli ve Iraklı kardeşlerimize kucak açmayı sürdürmüştür. Nitekim, ülkemizde sayıları 2.5 milyona yaklaşan Suriyeli ve Iraklı sığınmacılara yönelik yardımlarımız sonucunda Türkiye halen, dünyada ABD ve İngiltere’den sonra en fazla insani yardımda bulunan ülke konumunu muhafaza etmektedir.

Gerek bölge ülkelerinin karşı karşıya bulunduğu iç savaş, terör ve çatışma ortamı, gerek ülkemizi yeniden hedef alan PKK terörü, halkımızın birlik, beraberlik ve dayanışma içerisinde hareket etmesinin önemini bizlere bir kez daha hatırlatmaktadır.

Bu bilinçle, Türk Amerikan toplumunun siz değerli mensuplarının, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da birlik ve beraberlik içinde hareket etmeyi sürdüreceğinize ve özellikle ülkemizin menfaatlerini ilgilendiren konularda, aranızdaki her türlü görüş ayrılığını bir kenara iterek, ortak mücadelemize en güçlü bir şekilde destek vermeye devam edeceğinize inanıyorum.

Ülkemizin ABD’deki tanıtımı, ABD kamuoyuna ülkemizle ilgili doğru mesajların iletilmesi ve Türkiye-ABD ilişkilerinin güçlü bir zeminde gelişmeye devam etmesinin sağlanması hususlarında da Türk Amerikan toplumuna önemli sorumluluklar düşmektedir. Zira sizler,müşterek değerler ve dostluk, müttefiklik ve ortaklık ilişkileri temelinde şekillenen Türk-Amerikan ilişkilerinin en temel sütunlarından birini teşkil etmektesiniz. Sizlerin Amerikan siyasal, ekonomik ve kültürel hayatında daha da etkin mertebelere erişmeniz, bizler için önemli bir gurur kaynağı olmanın ötesinde, Türkiye-ABD ilişkilerinin daha da pekiştirilmesine doğrudan katkıda bulunacaktır.

Gerek Vaşington Büyükelçiliğimiz, gerek ABD’de yerleşik Başkonsolosluklarımız olarak, Türk Amerikan toplumunun bu ülkedeki konumunun her alanda güçlendirilmesine yönelik gayretlerinize, bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da en güçlü bir şekilde destek vermeyi sürdüreceğiz. Her vesileyle vurgulamakta olduğum üzere, ABD’deki tüm temsilciliklerimizin kapıları sizlere daima açıktır.

Bu duygu ve düşüncelerle, hepinizin yeni yılını en içten dileklerimle kutluyor, kardeşlik ve dayanışmanızın daim olması temennisiyle, 2016 yılında sizlere ve ailelerinize sağlık, mutluluk ve esenlikler diliyorum.

Serdar Kılıç

Türkiye Cumhuriyeti Vaşington Büyükelçisi


Pazartesi - Cuma

09:00 - 18:00

Konsolosluk Şubemiz Başvuru Kabul Saatleri: 09:30-13:00
1.1.2020 Yılbaşı
20.1.2020 Martin Luther King Jr. Day
17.2.2020 Presidents' Day
25.5.2020 Memorial Day - Federal Tatil
25.5.2020 Ramazan Bayramı 2. gün
3.7.2020 ABD Bağımsızlık Günü (Federal Tatil)
31.7.2020 Kurban Bayramı 1. Gün
7.9.2020 Labor Day - Federal Tatil
12.10.2020 Columbus Day - Federal Tatil
29.10.2020 Cumhuriyet Bayramı
11.11.2020 Veterans Day - Federal Tatil
26.11.2020 Şükran Günü - Federal Tatil
25.12.2020 Noel Günü - Federal Tatil
1.1.2021 Yılbaşı