Büyükelçi Sayın Serdar Kılıç'ın Ramazan Ayı Mesajı

Vaşington Büyükelçiliği 06.06.2016

Türk Amerikan Toplumunun Değerli Üyeleri,

Barış, kardeşlik, hoşgörü, dayanışma ve yardımlaşma duygularının en yoğun şekilde yaşandığı bir Ramazan Ayı’nı daha karşılamanın huzurunu ve mutluluğunu yaşıyoruz.

Toplum hayatımızda mümtaz bir yere sahip olan Ramazan ayı, ABD’de yaşayan Türklere birbirleriyle olan dayanışmalarını ve dostluklarını güçlendirme, ülkemizin ve insanımızın güzel hasletlerini ABD’de en iyi biçimde yaşatma ve ihtiyaç sahiplerine yardım etme fırsatı sunmaktadır.

Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın her birini, bulundukları yerde ülkemizi en iyi şekilde temsil eden gönüllü birer elçimiz olarak kabul ediyoruz. Bu nedenle,Amerikan sosyal hayatında hak ettiği yeri alma konusunda artan çabalarını memnuniyetle izlediğimiz ABD’deki Türk toplumunun, sahip olduğu üstün vasıflarla daha da önemli başarılara imza atacağına, bayrama ve önümüzdeki Ramazan ayına da büyük umut ve güvenle gireceğine gönülden inanıyorum.

Amerika Birleşik Devletleri’nde Yaşayan Sevgili Vatandaşlarımız,

Dünyanın birçok yerinde manevi bir iklimde idrak edilen Ramazan ayını, maalesef, iç savaş, terör ve yoksulluk gibi birçok nedenlerle buruk ve kederli karşılayan çok sayıda kardeşimiz bulunmaktadır. Ülkemiz tarihten gelen sorumluluğunun bilinci içerisinde zor durumda kalan insanlara ve ülkelere elinden gelen yardımı yapmaktadır ve yapmaya da devam edecektir.

Türkiye, bu düşünceden hareketle ırk, din, dil, cinsiyet farkı gözetmeksizin ihtiyaç duyulan yerlere, süratle ve imkanlarının elverdiği ölçüde insani yardım ulaştırmaya gayret etmekte, bu amaca yönelik uluslararası çabaları her zaman desteklemekte ve katkıda bulunmaktadır.

Ülkemiz, 2,7 Milyon Suriyeli dahil olmak üzere en çok sığınmacıya kucak açmış; dünyanın dört bir yanında yaptığı insani yardımlarla milli gelirine oranla dünyanın en cömert ülkesi konumuna yükselmiştir. Sözkonusu çabalarının da etkisiyle ülkemiz, 23-24 Mayıs 2015 tarihlerinde Birleşmiş Milletler tarafından düzenlenen ilk Dünya İnsani Zirvesi’ne ev sahipliği yapmıştır.

Türk Toplumunun Değerli Mesupları,

Ramazan ayı vesilesiyle değerlerimizin Amerikalı Müslüman dostlarımızla da paylaşılması imkanı olacaktır. Sayın Cumhurbaşkanımızın yakın zamanda resmi açılışını yaptığı Maryland’daki Türk-Amerikan Kültür ve Medeniyet Merkezi’nde bu anlamda önemli bir misyon üstlenmiş olup, Ramazan ayı boyunca düzenleyeceği programlarla bu güzel iklimi ABD’de yaşatmaya devam edecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle sizlerin ve ABD’de yaşayan soydaş ve akraba topluluklarımız ile Amerikalı Müslümanların, Ramazan ayını en kalbi duygularla tebrik ediyor, bu kutsal ayın ülkemize, milletimize ve tüm insanlığa, barış, huzur ve mutluluk getirmesini diliyorum.Pazartesi - Cuma

09:00 - 18:00

Konsolosluk Şubemiz Başvuru Kabul Saatleri: 09:30-13:00
1.1.2019 Yılbaşı
21.1.2019 Martin Luther King Jr. Day
18.2.2019 Presidents' Day
27.5.2019 Memorial Day - Federal Tatil
4.6.2019 Ramazan Bayramı 1. gün
4.7.2019 ABD Bağımsızlık Günü (Federal Tatil)
2.9.2019 Labor Day - Federal Tatil
14.10.2019 Columbus Day - Federal Tatil
29.10.2019 Cumhuriyet Bayramı
11.11.2019 Veterans Day - Federal Tatil
28.11.2019 Şükran Günü - Federal Tatil
25.12.2019 Noel Günü - Federal Tatil
1.1.2020 Yılbaşı