Büyükelçi Serdar Kılıç’ın Türk Toplumuna Yönelik Yeni Yıl Mesajı

Vaşington Büyükelçiliği 31.12.2016

Türk Amerikan toplumunun değerli mensupları,

Gerek ülkemiz, gerek dünyamız açısından önemli gelişmelerin yaşandığı 2016 yılını acı ve tatlı hatıralarıyla geride bırakıp, yeni umut ve beklentilerle 2017 yılına girmekteyiz. Yeni yılın Türk Amerikan toplumu dahil tüm milletimize ve ülkemize huzur, mutluluk ve esenlik getirmesini, aynı şekilde 2017 yılının tüm dünyada barış, güvenlik ve istikrarın ilerletilmesine vesile olmasını diliyorum.

Geriye dönüp baktığımızda, 2016 yılından hatırlarda ağırlıklı olarak şiddet, çatışma ve terör eylemlerinin kaldığını görüyoruz. Yıllardır terörle kararlılıkla mücadele eden ülkemiz, 2016 yılında da PKK/PYD ve DEAŞ başta olmak üzere, dünyanın en kanlı terör örgütlerinin saldırılarına maruz kalmıştır.

Ankara, İstanbul, Gaziantep ve Kayseri gibi büyük kentlerimizde masum vatandaşlarımızı hedef alan terör eylemleri, devletimizin terörle mücadele alanındaki kararlılığını daha da güçlendirmiş ve neticede, güvenlik güçlerimiz, terör örgütlerine karşı ülkemiz topraklarında fedakarca sürdürdükleri mücadeleye ek olarak, Suriye kaynaklı terör örgütlerine karşı da, Fırat Kalkanı Harekatıyla yoğun bir mücadele başlatmıştır. Vatanımızın birliğini ve milletimizin güvenliğini hayatları pahasına koruyan kahraman güvenlik güçlerimizi bu vesileyle bir kez daha saygı ve minnetle anıyorum.

Milletimiz ayrıca, 15 Temmuz 2016 tarihinde, Cumhuriyetimizi, demokrasimizi, seçilmiş liderlerimizi ve anayasal düzenimizi hedef alan hain bir terörist darbe girişimini, her türlü siyasi ve ideolojik farklılıklarını bir yana bırakıp, birlik, beraberlik ve dayanışma içerisinde kenetlenmek suretiyle bertaraf etmeyi başarmıştır. Sözkonusu darbe girişimine karşı sokaklara dökülen, darbecilerin kontrolündeki tank, uçak ve helikopterlere vücutlarını siper eden demokrasi şehitlerimizi ve gazilerimizi her daim şükranla hatırlayacağız.

Türk Amerikan toplumumun siz değerli mensuplarına da, 15 Temmuz sonrası dönemde darbe karşıtı mitingler, demokrasi nöbetleri ve imza kampanyaları gibi faaliyetler yoluyla ülkemize verdiğiniz aktif destekten ötürü bir kez daha şükranlarımı sunuyorum.

15 Temmuz gecesi kahraman milletimiz, birlik ve beraberliğini muhafaza edip, ortak hedefler doğrultusunda kenetlenmeyi başardığı sürece, ulaşamayacağı hiçbir hedefin bulunmadığını, milletimizin iradesinin ve kararlılığının, kendisine yöneltilen her türlü silahtan daha güçlü olduğunu bir kez daha tüm dünyaya kanıtlamıştır. Türk-Amerikan toplumunun siz değerli mensuplarının da, bu bilinçle hareket ederek, milletimizi birbirine düşürmeye, aramıza fitne ve fesat sokmaya çalışan ihanet şebekelerinin melce bulmasına asla izin vermeyip, birlik, beraberlik ve dayanışma içinde hareket etmeyi sürdüreceğinize inanıyorum.

Bu vesileyle, dış politikamızın en önemli eksenlerinden birini teşkil eden, ancak son dönemde önemli sınamalarla karşı karşıya kalan Türkiye-ABD ilişkilerinin, ortak değer, vizyon ve hedefler doğrultusunda, daha da geliştirilip güçlendirilmesine yönelik değerli katkılarınızdan ötürü sizlere teşekkürlerimi sunuyorum. ABD’de yeni Yönetimin ve yeni Kongre’nin görevde olacağı 2017 yılında bu katkılarınızın daha da artarak sürmesini temenni ediyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle, hepinizin yeni yılını en içten dileklerimle kutluyor; birlik, kardeşlik ve dayanışmanızın ebedi olması temennisiyle, 2017 yılında sizlere ve ailelerinize sağlık, mutluluk ve esenlikler diliyorum.


Pazartesi - Cuma

09:00 - 18:00

Konsolosluk Şubemiz Başvuru Kabul Saatleri: 09:30-13:00
1.1.2019 Yılbaşı
21.1.2019 Martin Luther King Jr. Day
18.2.2019 Presidents' Day
27.5.2019 Memorial Day - Federal Tatil
4.6.2019 Ramazan Bayramı 1. gün
4.7.2019 ABD Bağımsızlık Günü (Federal Tatil)
2.9.2019 Labor Day - Federal Tatil
14.10.2019 Columbus Day - Federal Tatil
29.10.2019 Cumhuriyet Bayramı
11.11.2019 Veterans Day - Federal Tatil
28.11.2019 Şükran Günü - Federal Tatil
25.12.2019 Noel Günü - Federal Tatil
1.1.2020 Yılbaşı