Büyükelçi Serdar Kılıç'ın Cumhuriyetimizin Kuruluşunun 96. Yıldönümü Ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Münasebetiyle Yayımladıkları Kutlama Mesajı

Vaşington Büyükelçiliği 29.10.2019

Türk-Amerikan toplumunun kıymetli mensupları,

Büyük Türk milletinin, Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde başlattığı ve mutlak zaferle neticelendirdiği Ulusal Kurtuluş Savaşımızla temelleri atılan Cumhuriyetimizin ilanının 96. yıldönümünü kutlamanın onur, gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz.

İşgal boyunduruğu altında yaşamayacağını ve yaşatılamayacağını bu zaferle tüm dünyaya haykıran Türk ulusu, istiklal ve istikbalini kendi eline aldıktan sonra, modern Türkiye Cumhuriyeti’nin belirlenen hedefler doğrultusunda gelişerek ilerlemesi için de üzerine düşen her türlü fedakarlığı yapmıştır.

Cumhuriyetimiz, geride kalan 96 yılda büyüyerek gelişmiş; güçlü ekonomisi, eğitimli genç nüfusu, demokratik ve laik yapısı, insan hakları ve hukukun üstünlüğü gibi temel değerlere bağlılığıyla, Birleşmiş Milletler, NATO, AGİT, Avrupa Konseyi, G-20, OECD gibi çeşitli platformlarda uluslararası toplumun saygın ve sözü geçen bir üyesi olarak ön plana çıkmış; bölgesi ve ötesine güvenlik, istikrar, barış ve refah yayan bir ülke konumuna ulaşmıştır.

Gurur duyduğumuz bu tabloyu borçlu olduğumuz Cumhuriyetimizi, kurulduğu ilk günkü azim ve kararlılıkla koruyup geliştirmek hepimizin en büyük sorumluluğudur.

Milli bekamızı ve vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini tehdit eden sınırımızın hemen öte yanındaki terörist varlığını sonlandırarak, ülkemizin ve vatandaşlarımızın güvenliğini sağlamayı amaçlayan Barış Pınarı Harekatımızın başlamasıyla birlikte harekete geçirilen ve halen de sürdürülen karalama kampanyasına hepiniz şahit oluyorsunuz.

Türkiye Cumhuriyeti’nin, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” sözleriyle çizdiği hedef ve belirlediği vizyon temelinde, kimsenin toprağında gözü yoktur. Gözbebeğimiz kahraman Türk ordusunun sahip olduğu yüksek ahlaki nitelikler de, Kore’den Afganistan’a, Bosna Hersek ve Kosova’dan Somali’ye uzanan çok çeşitli coğrafyalarda barış ve istikrarın tesisi için omuz omuza mücadele verdiğimiz, başta yetmiş yıla yakın süredir Müttefikimiz olan ABD olmak üzere tüm dost ve müttefiklerimizin malumudur.

Kıymetli Türk-Amerikan toplumunun, ülkemize ve milletimize yönelen mesnetsiz saldırılara karşı sergilediği birlik ve beraberlik ruhu ile dayanışma bilinci için şükranlarımı sunuyor, bu çabaların aynı inançla, hep birlikte sürdürülmesini yürekten diliyorum.

Türkiye-ABD ilişkilerinin geliştirilmesinde Türk-Amerikan toplumunun önemli rolünün bilinciyle, bu doğrultuda sağladığınız katkılardan ötürü teşekkür ediyor, bundan böyle de desteklerinizi artırarak sürdüreceğinizi ümit ediyorum.

Bu vesileyle, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, ülkemizin egemenlik ve bağımsızlığı, güvenliği ve 15 Temmuz hain darbe girişiminde şahit olduğumuz üzere, demokrasisi ve istikbali için fedakarlıkların en yücesini ortaya koyan kahraman şehit ve gazilerimizi bir kez daha saygı, rahmet ve minnetle yad ediyorum.

En büyük bayramımız 29 Ekim Cumhuriyet Bayramınızı içtenlikle kutluyor, hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

Serdar Kılıç

T.C. Vaşington Büyükelçisi

Pazartesi - Cuma

09:00 - 18:00

Konsolosluk Şubemiz Başvuru Kabul Saatleri: 09:30-13:00
1.1.2020 Yılbaşı
20.1.2020 Martin Luther King Jr. Day
17.2.2020 Presidents' Day
25.5.2020 Memorial Day - Federal Tatil
25.5.2020 Ramazan Bayramı 2. gün
3.7.2020 ABD Bağımsızlık Günü (Federal Tatil)
31.7.2020 Kurban Bayramı 1. Gün
7.9.2020 Labor Day - Federal Tatil
12.10.2020 Columbus Day - Federal Tatil
29.10.2020 Cumhuriyet Bayramı
11.11.2020 Veterans Day - Federal Tatil
26.11.2020 Şükran Günü - Federal Tatil
25.12.2020 Noel Günü - Federal Tatil
1.1.2021 Yılbaşı