Büyükelçi Sayın Serdar Kılıç’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı

Vaşington Büyükelçiliği 29.10.2020

Türk-Amerikan toplumunun değerli mensupları,

Kahraman milletimizin, Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının önderliğinde, binbir zorluğa göğüs gererek zafere yürüdüğü milli mücadelemizin, Cumhuriyetimizin ilanıyla taçlandırılışının 97. yıldönümünü kutlamanın sevinç ve gururunu yaşıyoruz.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ifadesiyle, Türk milletinin karakterinin temelini teşkil eden egemenlik ve bağımsızlık iradesinin eseri olan Cumhuriyetimiz, yalnızca varoluş mücadelemizin simgesi olmakla kalmamış, "milletin istiklalini ve istikbalini yine milletin azim ve kararlılığının kurtaracağını" tüm dünyaya ispatlayarak nice kurtuluş hareketinin de meşalesi olmuştur.

Bu niteliği itibarıyla, sadece milli tarihimizin değil, dünya tarihinin de dönüm noktalarından biri olan Cumhuriyetimizin kuruluşunu, uğrunda gözünü kırpmadan canlarını feda ederek, kanlarını dökerek mümkün kılan aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi, bir kez daha sonsuz minnet, şükran ve rahmetle anıyorum.

Cumhuriyetin ilanıyla birlikte ülkemiz, Mustafa Kemal Atatürk’ün belirlediği muasır medeniyet seviyesine ulaşma hedefi doğrultusunda hızla ilerleyerek, ekonomiden siyasete, sağlıktan eğitime, tüm alanlarda çok kapsamlı atılımlar yapmış ve bugün uluslararası toplumun saygın ve sözü geçen bir üyesi haline gelmiştir.

100. kuruluş yıldönümüne emin adımlarla ilerleyen Türkiye Cumhuriyeti, demokratik ve laik yapısı, genç ve eğitimli nüfusu, güçlü ekonomisiyle, sadece bölgesine ilham vermekle kalmayıp; girişimci ve insani dış politikasıyla dünyanın her yerinde barış ve istikrarın tesisine, refahın artması çabalarına da katkı sağlamaktadır.

Köklü tarihinden ve zengin kültüründen güç alan Türkiye Cumhuriyeti, yakın coğrafyasındaki tüm sınamalara rağmen, özgürlük, adalet, eşitlik ve demokrasi ilkelerine bağlılığını koruyarak, her alanda gelişimini başarıyla sürdürmektedir.

97 yıldır özenle koruduğumuz ve savunduğumuz bu değerler, bundan sonra da Cumhuriyetimizin temel ilkeleri olmaya devam edecek, gelecek nesillerimizin yol göstericisi olacaktır.

Ülkemizi Cumhuriyet idealleri doğrultusunda daha ileriye, daha müreffeh bir geleceğe taşımak konusunda, hepimize sorumluluk düşmektedir. Amerika’yı yurt edinmiş Türk-Amerikan toplumunun kıymetli üyeleri bugüne kadar sağladıkları katkılarla, kendi paylarına düşeni layıkıyla yerine getirmiştir, getirmeye de devam etmektedir.

Ülkelerimiz arasında kurulmasına vesile oldukları dostluk köprüsüyle Türk-Amerikan toplumu, ittifakımızı perçinleyen önemli bir unsurdur. Türk-Amerikan toplumunun bugüne kadar koruduğu bu yaklaşımını, birlik ve beraberlik ruhu içerisinde sürdüreceğine, bugün olduğu gibi gelecekte de Türk-Amerikan ilişkilerinin güçlendirilmesi yolunda çaba sarf edeceğine ve 97 yıla sığdırdığımız başarılarımızın daha da ilerletilmesine katkılar sağlamaya devam edeceğine gönülden inanıyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı en içten dileklerimle kutluyor, hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.

Ne mutlu Türk’üm diyene.

Pazartesi - Cuma

09:00 - 18:00

Konsolosluk Şubemiz Başvuru Kabul Saatleri: 09:30-13:00
1.1.2020 Yılbaşı
20.1.2020 Martin Luther King Jr. Day
17.2.2020 Presidents' Day
25.5.2020 Memorial Day - Federal Tatil
25.5.2020 Ramazan Bayramı 2. gün
3.7.2020 ABD Bağımsızlık Günü (Federal Tatil)
31.7.2020 Kurban Bayramı 1. Gün
7.9.2020 Labor Day - Federal Tatil
12.10.2020 Columbus Day - Federal Tatil
29.10.2020 Cumhuriyet Bayramı
11.11.2020 Veterans Day - Federal Tatil
26.11.2020 Şükran Günü - Federal Tatil
25.12.2020 Noel Günü - Federal Tatil
1.1.2021 Yılbaşı