Türkiye Cumhuriyeti

Vaşington Büyükelçiliği

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Musul'un Kuzeyindeki Kazna Köyünde Meydana Gelen Bombalı Saldırı , 11.08.2009

Bugün (10 Ağustos) sabah Musul’un kuzeyindeki Kazna köyünde gerçekleştirilen bir bombalı araç saldırısı sonucu ilk belirlemelere göre 25 kişinin hayatını kaybettiği, 75 kişinin de yaralandığı; diğer yandan yine bu sabah Bağdat’ta meydana gelen iki ayrı bombalı araç saldırısı sonucu 16 kişinin hayatını kaybettiği, 81 kişinin de yaralandığı büyük üzüntüyle öğrenilmiştir.

Irak’ta barış ve huzuru hedef alan menfur terör saldırılarını şiddetle kınıyor ve bu ülkede şiddet olaylarının yeniden artmasından büyük endişe duyuyoruz. Bu vesileyle, terör ve şiddet yoluyla hiçbir yere varılamayacağını ve terörün her türlüsünü lanetlediğimizi bir kez daha ifade ediyor ve Irak’taki tüm tarafları terör ve şiddetten uzak durarak ülkenin barış ve güvenliğine katkıda bulunmaya çağırıyoruz.

Musul’un kuzeyindeki Şerihan köyünde 7 Ağustos tarihinde meydana gelen terör saldırısında yaralanan 38 kişi, refakatçileri ile birlikte, tedavi edilmeleri amacıyla dün özel bir uçak ile ülkemize getirilmişlerdir. Türkiye, Irak makamlarınca talep edilmesi halinde, bugün meydana gelen saldırılarda yaralananlardan gerekli görülenlerin ülkemizde tedavi edilmeleri için de gerekli tedbirleri ivedilikle almaya hazır bulunmaktadır.