Türkiye Cumhuriyeti

Vaşington Büyükelçiliği

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsünün Bir Soruya Cevabı , 02.09.2009

Soru: Bugünkü Yunan basınında, Türk askeri uçaklarının 31 Ağustos 2009 tarihinde Olimpik hava yollarına ait bir sivil uçağı, çok yakın mesafede yaklaşmak suretiyle taciz ettiği yolunda, resmi makamlara atfen haberler yayınlanmıştır. Bu konuda görüşlerinizi alabilir miyiz?

Cevap: Maksatlı olarak basına sızdırıldığı anlaşılan bu iddia ilgili makamlarımızca incelenmiş ve gerçeği yansıtmadığı tespit edilmiştir.

Buna göre, 31 Ağustos 2009 tarihinde saat 11.00 sularında Ege’de uluslararası hava sahasında 6.000 feet irtifada rutin eğitim görevi icra eden askeri uçaklarımıza, Yunan askeri uçakları tarafından önleme yapılmış, ancak F-16’larımızın sözkonusu sivil uçağa hiçbir zaman 5 kilometreden fazla yaklaşmadığı, radar kayıtlarından hiçbir tereddüde mahal vermeyecek şekilde tespit edilmiştir.

Yunanistan geçmişte de askeri uçaklarımızın bir sivil uçağı tehlikeye attığını öne sürmüştü. Ancak bu iddia daha sonra asılsız çıkmış, hatta bu durum Yunan basınına da yansımıştı. Bu ve benzeri abartılı iddiaların zamanlaması manidar bulunmakta, iki ülke arasında iyi komşuluk ilişkilerini geliştirme yönündeki müşterek irademizle bağdaşmamaktadır.