Türkiye Cumhuriyeti

Vaşington Büyükelçiliği

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Pakistan'da Meydana Gelen Terör Saldırısı , 16.10.2009

Pakistan’ın Pencab eyaletinin başkenti ve ülkenin ikinci büyük şehri olan Lahor ve kuzey batısında yer alan Kohat’ta 15 Ekim 2009 tarihinde beş ayrı yerde meydana gelen terörist saldırılar, derin üzüntü ve kaygıyla öğrenilmiştir. İlk belirlemelere göre 39 kişinin hayatını kaybetmesine ve çok sayıda kişinin yaralanmasına sebep olan saldırıları şiddetle kınıyor, Pakistan Hükümeti ve zarar gören halkla dayanışma duygularımızı ifade ediyoruz.

Bu saldırılar, dost ve kardeş Pakistan’ın karşı karşıya olduğu terörizm belasının boyutlarını bir kez daha en açık şekilde yansıtmaktadır. Terörizmle mücadelede uluslararası işbirliği ve dayanışmanın önemi, bu üzücü vesileyle bir kez daha ve en yalın haliyle ortaya çıkmıştır.

Saldırıların hedefini tüm Pakistan halkının huzur ve refahı teşkil etmektedir. Pakistan’la sahip olduğumuz ve zamanın sınamalarından daha da güçlenerek çıkan dostluk ve kardeşlik ilişkisine verdiğimiz önemi bir kez daha vurgulamakta ve Pakistan hükümeti ve halkının acısını yürekten paylaşmaktayız.