Türkiye Cumhuriyeti

Vaşington Büyükelçiliği

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Türk-italyan Forumu , 16.11.2009

Birincisi 2004 yılında Roma’da yapılan Türk-İtalyan Forumu’nun altıncı toplantısı, 18-19 Kasım 2009 tarihlerinde İstanbul Conrad Otel’de gerçekleştirilecektir.

Bakanlığımız Stratejik Araştırmalar Merkezi, İtalyan Unicredit Bankası ve İtalyan jeopolitik düşünce dergisi LİMES işbirliği ile düzenlenen Türk-İtalyan Forumu adlı toplantılar dizisi iki ülke arasında giderek derinleşen çok yönlü ilişkileri sivil toplum katkılarıyla daha da zenginleştirmektedir. Geleneksel bir nitelik kazanan sözkonusu etkinlik vesilesiyle, iki ülkeden siyasetçiler, iş adamları, akademisyenler, basın mensupları, sivil toplum temsilcileri ve diğer düşünce önderleri biraraya gelmektedir.

Forum’un sunduğu tartışma ortamı iki tarafın birbirlerini daha iyi tanımaları ve bundan hareketle iki ülke halkları arasında yakın ve sağlam bir anlayış birliği oluşturulmasının yanısıra ikili konularda olduğu kadar Avrupa Birliği üyeliğimiz perspektifinde dayanışmanın ve vizyon birliğinin kuvvetlenmesi bakımından yararlı katkılar sağlamaktadır.

Altıncı Türk-İtalyan Forumu çalışmalarının 18 Kasım 2009 tarihindeki açılış oturumunda, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ve İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini birer konuşma yapacaklar ve soruları yanıtlayacaklardır.

19 Kasım günü sabah oturumunda ise, Türkiye’nin İtalya’da, İtalya’nın Türkiye’de sosyo-kültürel alanda karşılıklı algılamalarının iyileştirilmesine yönelik faaliyet önerileri hakkında görüş alışverişinde bulunulması öngörülmektedir.