Türkiye Cumhuriyeti

Vaşington Büyükelçiliği

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Deprem Felaketi Nedeniyle Ülkemizin Haiti'ye Yaptığı İnsani Yardımlar , 16.01.2010

Ülkemiz, 12 Ocak günü meydana gelen ve ağır can ve mal kaybı ile sonuçlanan deprem sonrasında dost Haiti halkına bu zor gününde yardımcı olmak üzere Haiti’ye 1 milyon ABD doları tutarında nakdi yardımda bulunmayı kararlaştırmıştır.

Ayrıca, toplam ağırlığı 40 ton olan acil insani yardım malzemesi ve personelini 4 askeri uçağımız Haiti Port-au-Prince Havaalanına nakletmektedir. Uçaklarda, 10 kişilik AKUT ekibi de yer almaktadır.

Bu sabah saat 07.15’te itibaren üç askeri uçağımız yola çıkmıştır. Dördüncü ve son askeri uçağımız ise yarın (17 Ocak) bölgeye gidecektir.

Yardım malzemeleri Sağlık Bakanlığınca sağlanan seyyar hastane, tıbbi malzeme, ilaç ile 20 kişilik sağlık personeli ve Kızılay Genel Müdürlüğünce tedarik edilen toplam 20 ton ağırlığında çadır, battaniye, mutfak seti ve gıdadan oluşmaktadır.

Bilindiği üzere bir Kızılay ön heyeti ve 9 kişiden oluşan bir arama kurtarma ekibimiz depremin hemen ardından Haiti’ye gitmiş ve çalışmalarına başlamıştır.

Öte yandan, deprem sonrasındaki zor yaşam koşulları nedeniyle BM’nin Haiti’deki misyonu (MINUSTAH) bünyesinde görev yapmakta olan emniyet mensuplarımızın Port au Prince’te bulunan aile fertleri tahliye edilecektir.