Türkiye Cumhuriyeti

Vaşington Büyükelçiliği

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

İstanbul'da Düzenlenecek Asya’da İşbirliği Ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı (aigk/cica) Üçüncü Devlet Ve Hükümet Başkanları Zirvesi , 05.06.2010

Asya’da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı (AİGK/CICA) Üçüncü Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi, 8 Haziran 2010 tarihinde İstanbul’da düzenlenecektir. Zirve ile Türkiye 2010-2012 yılları için AİGK/CICA dönem başkanlığını devralacaktır.

Mevcut Dönem Başkanı Kazakistan’ın, bölgemizde ve dünyada barış ve istikrarın tesisine yönelik 1992 yılında başlattığı girişim, Türkiye tarafından en başından bu yana desteklenmiştir.

Zirve’de, Vietnam ve Irak’ın katılımı ile, AİGK/CICA’nın üye sayısı 22’ye çıkacaktır. Bangladeş’in gözlemci üyeliği ile gözlemci sayısı ise 8’e yükselecektir.

Zirve Toplantısı’nda Afganistan, Azerbaycan, İran, Kazakistan, Moğolistan, Suriye ve Filistin Cumhurbaşkanı, Irak ve Vietnam Cumhurbaşkanı Yardımcısı, Rusya Federasyonu Başbakan, Kuveyt Veliaht Prens, Kamboçya Başbakan Yardımcısı, Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Konseyi üyesi 8 ülke ise Dışişleri Bakanı, Bakan, Özel Temsilci, Bakan Vekili, Büyükelçi düzeylerinde temsil edilecektir. Toplantıya, BM, İKÖ, NATO, AGİT ve AKPM gibi uluslararası örgütlerin temsilcileri de katılacaklardır.