Türkiye Cumhuriyeti

Vaşington Büyükelçiliği

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Tel Aviv Büyükelçiliğimize Gerçekleşen Saldırı , 18.08.2010

Dün saat 17.45 sularında elinde bıçak, benzin bidonu ve sonradan oyuncak olduğu anlaşılan bir tabanca ile Tel Aviv Büyükelçiliğimize giren ve Muavin Konsolosu rehin almaya çalışması üzerine Büyükelçiliğimiz güvenlik görevlilerince etkisiz hale getirilen şahıs bilahare sorgulanmıştır.

Sorgulama sonucunda, şahsın Nadim Angatz (İnjaz) adlı bir Filistinli olduğu, Ramallah’ta doğduğu, İsrail Seyahat Belgesi taşıdığı, Türkiye’ye sığınmak amacıyla bu eylemi yaptığı, 2006 yılında da Tel Aviv’deki İngiltere Büyükelçiliğine benzer şekilde saldırarak sığınma talebinde bulunduğu, bu olay üzerine 1 yıl hapis yattığı, 2009 yılında hırsızlık suçundan tekrar gözaltına alındığı, yaklaşık 1 ay önce serbest bırakıldığı anlaşılmıştır.

Nadim Angatz’ın (İnjaz) olumsuz bir sicilinin bulunduğu, geçmişte de bu tür olaylara karıştığı ve güvenilmez bir kişiliği olduğu yolunda Filistinlilerden de bilgi alınmıştır.

Adıgeçen, Tel Aviv Büyükelçiliğimize sığınma kararını bir hafta önce verdiğini ve bugün Büyükelçiliğimize girmeden önce Maariv Gazetesi ve Kanal 10 Televizyonu muhabirlerini arayarak gerçekleştireceği eylem hakkında bilgi verdiğini de belirtmiştir.

Yapılan sorgulamayı müteakip, yaralı olan adıgeçen İsrail sağlık görevlilerine teslim edilmiş ve ambulansla hastaneye kaldırılmıştır.

İsrail makamları ile Türk diplomatik misyonlarının korunması için gerekli görüşmeler yapılmaktadır.