Türkiye Cumhuriyeti

Vaşington Büyükelçiliği

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

E-pasaportlar , 06.11.2010

Bugünkü internet basınında yer alan bazı haberlerde, "pasaportlarımızın 2011 yılında bir kez daha yenileneceği" yönünde ifadelere yer verildiği görülmüştür.

"e-Pasaport" olarak bilinen makinada okunabilir ve biyometrik özellikli pasaportlar, bilindiği gibi, 1 Haziran 2010 tarihinden itibaren vatandaşlarımıza verilmeye başlanmıştır. E-pasaportlar yüksek teknoloji ürünleri olup vatandaşlarımızın seyahatlerinin azami güven ve kolaylıkla yapmalarını sağlamaktadır.

E-pasaportların ilerleyen teknolojiye ayak uydurarak daha da güvenli hale getirilmesi, İçişleri, Dışişleri Bakanlıkları ve diğer devlet kurumlarının katılımıyla yürütülmekte olan projenin bir parçasıdır. Bu çerçevede e-Pasaportların kişiselleştirilmesinin endüstriyel ölçekte cihazlarla tam otomatik olarak gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

Bununla birlikte, e-Pasaportların format ve temel tasarımında herhangi bir değişiklik öngörülmemekte, kullanımda olan pasaportların değiştirilmesi gibi bir planlama da kesinlikle yapılmamaktadır.

Saygıyla duyurulur.