Türkiye Cumhuriyeti

Vaşington Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Türkiye Cumhuriyeti Vaşington Büyükelçisi Namik Tan’in Türk Amerikan Toplumuna Yönelik Kurban Bayrami Mesaji , 15.11.2010

15 Kasım 2010

 

 

          TÜRKİYE CUMHURİYETİ

VAŞİNGTON BÜYÜKELÇİSİ NAMIK TAN’IN

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’NDEKİ TÜRK TOPLUMUNA YÖNELİK KURBAN BAYRAMI MESAJI

 

 

Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan Türk Toplumunun Değerli Üyeleri,

Kardeşlik, dayanışma ve yardımlaşmayı simgeleyen bir Bayramı daha karşılamanın mutluluğunu yaşıyoruz.  Bu hissiyatla, Kurban Bayramınızı içtenlikle kutluyorum.


Bayramlar toplum olarak ortak coşkumuzu paylaştığımız, aramızdaki görüş ayrılıklarını ve  kırgınlıkları geride bırakarak, hoşgörü, kardeşlik ve dayanışma duygularını öne çıkardığımız en önemli günlerdir. Bayramlar aynı zamanda bireysel ve toplumsal düzeyde birlik ve bütünlük içinde daha güzel bir geleceğe doğru işbirliği ruhuyla yeni bir başlangıç yapabileceğimiz eşsiz fırsatlardır. Bu anlayışla, Bayram’ın Türk Amerikan toplumuna mutluluk, huzur ve sağlık getirmesini, kardeşlik ve dayanışma duygularını pekiştirmesini diliyorum.


Bu yılki bayrama ahiren ABD’de yapılan seçimlerin ardından giriyoruz. 2 Kasım’da düzenlenen seçimlerde çeşitli kamu görevleri için mücadele veren toplam beş Türk-Amerikalıdan ikisinin seçilmeleri bizlere büyük bir memnuniyet vermiştir. Seçilemeyen diğer üç arkadaşımızın da adaylıkları ve sergiledikleri mücadele gerek Türk-Amerikan toplumunun hak ettiği konuma yükselmesi, gerek ülkemizin, insanımızın ve kültürümüzün tanıtımı bakımından önem taşımaktadır. ABD’de toplumsal yaşamın her alanına aktif katkıda bulunan Türklerin, yerel makamların ardından biran önce federal düzeyde ve özellikle  Kongre’de temsil edilmeleri en büyük arzumuzdur.

Önceki ve halihazır görevlerim çerçevesinde gelişimine bizzat tanıklık ettiğim Türk-Amerikan Toplumunun bugün ulaştığı seviye memnuniyet vericidir. Toplumumuzun ABD’nin  dört bir yanında düzenlediği ve adeta birbirleriyle yarışan etkinliklerin başarıları  hepimize haklı bir gurur vermektedir. Türk-Amerikan toplumunun kıymetli üyelerinin bu çerçevede yürüttüğü çalışmaları önümüzdeki dönemde artırarak sürdüreceklerine gönülden inanıyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle sizleri içtenlikle kucaklıyor, kardeşlik ve dayanışmanızın daim olmasını temenni ediyor, hepinize sağlık, esenlik ve mutluluk dolu iyi bayramlar diliyorum.


Namık TAN

T.C. Vaşington Büyükelçisi