Türkiye Cumhuriyeti

Vaşington Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Türkiye Cumhuriyeti Vaşington Büyükelçisi Namik Tan’in Türk Amerikan Toplumuna 23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayrami Vesilesiyle Yayinladiklari Mesaj , 23.04.2012

23 Nisan 2012

 

 

TÜRKİYE CUMHURİYETİ VAŞİNGTON BÜYÜKELÇİSİ NAMIK TAN’IN

TÜRK AMERİKAN TOPLUMUNA 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI VESİLESİYLE YAYINLADIKLARI MESAJ

 

rk-Amerikan Toplumunun Değerli Üyeleri,

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 92. yıldönümünü büyük bir mutluluk ve coşkuyla kutladığımız bu günde, hepinizi sevgiyle selamlıyorum.

 

Kurtuluş Savaşımızın liderleri, İstiklal Mücadelesinin ancak milletin kendi kaderine el koymasıyla, kendi geleceğinde söz sahibi olmasıyla mümkün olduğuna inanmışlardı. Büyük Atatürk’ün önderliğinde bağımsızlık savaşının karargâhı olan, aldığı kararlarla bu büyük mücadeleye hayat, vatandaşlarımıza umut ve güç veren Türkiye Büyük Millet Meclisi, kurtuluş mücadelesini başarıya ulaştırmış, Cumhuriyetimizin kuruluşunun kaynağı olmuştur.

 

Bugün, Türkiye Büyük Millet Meclisi, milli egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait oluşunu temsil eden bir çatıdır; demokrasinin, hukukun üstünlüğünün, laiklik ve kadın – erkek eşitliğinin yegane teminatıdır.

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşu, aynı zamanda çocuklarımıza duyduğumuz güvenin bir göstergesidir. Büyük Önder Atatürk, tarihte benzeri görülmemiş bir kararla, bu çok önemli günü çocuklara armağan etmiştir.  

 

Sevgili Çocuklar,

 

Büyük Atatürk'ün sizlere bayram olarak armağan ettiği bu anlamlı gün, milletimizin gurur ve coşku günüdür. Geleceğimizin teminatı, yarınlarımız olarak gördüğümüz siz çocuklarımızın, daha önceki nesillerin izinden giderek, ülkenin huzuru, refahı ve gelişmesi için, günü geldiğinde azim ve kararlılıkla sorumluluklarınızı yerine getireceğinize inanıyorum. Sizlerin başarısı, toplumumuzun daha güzel günlere taşıyacaktır.

 

Değerli anne ve babalar,

 

Çocuklarımız, en değerli varlıklarımızdır. Çocuklarımızın büyüdüklerinde, ülkemizin ve Türk-Amerikan toplumunun meselelerine duyarlı bireyler olmalarının sağlanması konusundaki sorumluluk bizlere aittir. Hep birlikte çocuklarımızı dilimiz, tarihimiz, kültürümüz ve değerlerimiz konusunda layıkıyla eğitmemiz gerekmektedir. ABD’de yaşayan Türklerin sayıları artarken, Türk-Amerikan toplumunun etkinliğinin ve gücünün de aynı oranda büyümesi büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda yeni yüzlerle ve yeni fikirlerle,  yeni bir dinamizm yaratmalıyız. Elbirliğiyle, Türk-Amerikan toplumunun düzenlediği faaliyetlere her geçen gün daha fazla gencimizin katılmasını sağlamalıyız. Bu hususta hepinize güveniyorum.  

 

Bu anlamlı günde Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk'ü, İstiklal Savaşımızın tüm kahramanlarını, Birinci Meclis üyelerini saygı, minnet ve şükranla anıyorum.

 

Bu duygu ve düşüncelerle, tüm çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını tebrik ediyor, her birini sevgiyle kucaklıyorum.