Türkiye Cumhuriyeti

Vaşington Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Türkiye Cumhuriyeti Vaşington Büyükelçisi Serdar Kılıç'ın Türk Amerikan Toplumuna 23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayram Mesajı , 23.04.2014

Türk Toplumunun Değerli Üyeleri,

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını coşkuyla kutladığımız bu günde sizleri saygı ve sevgiyle selamlıyorum.

23 Nisan 1920 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin Ankara’da açılmasıyla birlikte Türk ulusu kaderini tayin iradesini ortaya koymuş, sergilediği kahramanca mücadele neticesinde 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyeti kurmuştur. Ülkemizin ve ulusumuzun geleceğini genç nesillere emanet eden Büyük Önder Atatürk, tarihte benzeri görülmemiş bir kararla, bu önemli günü çocuklara armağan etmiştir. 

Sevgili Çocuklar,

Büyük Atatürk'ün sizlere bayram olarak armağan ettiği bu anlamlı gün, milletimizin gurur ve coşku günüdür. Geleceğimizin teminatı, yarınlarımız olarak gördüğümüz siz çocuklarımızın, ülkenin gelişmesi için azim ve kararlılıkla sorumluluklarınızı yerine getireceğinize inanıyorum. Sizlerin başarısı, toplumumuzu daha güzel günlere taşıyacaktır. Ülkemizi ve değerlerimizi en iyi şekilde temsil etmeye özen göstermenizi bekliyoruz. Sizler bizim ABD’deki geleceğimizin yapı taşlarısınız ve biz de sizler için buradayız. ABD’deki bütün temsilciliklerimizin sizlerin evi olduğunu, ihtiyaç duyduğunuz her türlü desteği sizlere sağlamaktan memnuniyet duyacağımızı teyiden vurgulamak istiyorum.

Değerli Anne ve Babalar,

Ülkemizin ABD’deki minik elçileri olan çocuklarımızın en başarılı eğitimi almaları, en iyi şekilde yetişmeleri ve ülkemize yakışır bireyler haline gelmeleri hepimizin sorumluluğudur. Türk-Amerikan toplumunun sahip olduğu birlik ve beraberlik hislerini ve vatan sevgisini çocuklarımıza en doğru şekilde aktarmayı sürdürmeliyiz. Sizlerin bugün ABD’de yakaladığınız başarıları çocuklarımızın daha da ileri noktalara taşımaları için onlara yol göstermeye devam edeceğinizde kuşkum yoktur.

Bu duygu ve düşüncelerle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınızı en iyi dileklerimle kutluyor, hepinizi içtenlikle kucaklıyorum. 
                                                                                                                   

Serdar KILIÇ

T.C. Vaşington Büyükelçisi