Türkiye Cumhuriyeti

Vaşington Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Büyükelçi Sayın Serdar Kılıç’ın 30 Ağustos Zafer Bayramı Münasebetiyle Yayımladıkları Mesaj , 29.08.2014

Türk Amerikan toplumunun saygıdeğer mensupları,

Vatanımızın işgalden kurtarılması sürecinin son ve en önemli aşamasını teşkil eden 30 Ağustos zaferinin 92. yıldönümünü kutlamanın bahtiyarlığını yaşıyoruz.

Zaferlerle dolu tarihimizde 30 Ağustos 1922 tarihinin özel bir önemi bulunmaktadır. Zira 30 Ağustos, maddi şartların bütünüyle aleyhimize döndüğü bir dönemde, bizi millet yapan değerlerimizin üzerine bina edilen bağımsızlık aşkıyla kazanılmış ve dönemin ezilmiş milletlerine de örnek teşkil etmiş bir zaferdir.

Unutulmamalıdır ki 30 Ağustos’a giden süreç millet bilinci ve dayanışma ruhu adına ayrı bir destandır. Ulu Önder Atatürk tarafından 19 Mayıs 1919’da Samsun’da başlatılan ve milletimiz tarafından benimsenen bağımsızlık ve egemenlik mücadelesi, maddi ifadesini Tekalif-i Milliye kanunlarıyla bulan fedakarlık ve dayanışma ruhuyla çelikleşmiş ve toplu atan kalplerin tarihin seyrini nasıl değiştirebileceğini en parlak örneğiyle tekrar göstermiştir.

Var olma mücadelesi anlamında yazılan bu destan, muasır medeniyetler seviyesi hedefine adım adım yaklaştığımız günümüzde de bize ışık tutmaya devam etmektedir. Kurtuluş Savaşı’nda ortaya konulan dayanışma ruhu, günümüzde de bizler için yol gösterici ilkeler olmaya devam edecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, vatan uğrunda canlarını veren şehitlerimizin aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyor, onları rahmetle anıyorum.

 Zafer Bayramımız kutlu olsun.