Türkiye Cumhuriyeti

Vaşington Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Türkiye Cumhuriyeti Vaşington Büyükelçisi Serdar Kılıç’ın Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Türk Toplumuna Yönelik Kurban Bayramı Mesajı , 03.10.2014

Türk-Amerikan Toplumunun Değerli Üyeleri,

Amerika Birleşik Devletleri’nde Yaşayan Sevgili Vatandaşlarımız,

Yardımlaşma, dayanışma, paylaşma ve kardeşlik duygularının daha da yoğun hissedildiği Kurban Bayramı’na erişmenin sevincini yaşıyoruz.

Bayramlar toplumsal bağları güçlendiren, aile fertlerini biraraya getiren, sahip olduğumuz değerleri bizlere hatırlatan ve parçası olduğumuz kadim medeniyetin ayrılmaz unsurunu teşkil eden anlamlı zaman dilimleridir.

Ülkemizde yaşanan Bayram coşkusuna gurbette yaşayan Türkler olarak bizler de katılıyoruz. Bu anlamlı günlerde, tarihi, milli ve kültürel değerlerimizi yurtdışında yaşattığınız ve tanıttığınız için sizlere şükranlarımı sunmak istiyorum.

Siz değerli vatandaşlarımızın arasındaki dayanışmanın, birlik ve beraberliğin daha da güçlendiğini görmek, anavatanımızdan uzak olmanın verdiği burukluğu bizlere unutturuyor. Bu hususta gösterdiğiniz hassas yaklaşım nedeniyle de sizlere ayrıca teşekkür ediyorum. 


Türk-Amerikan Toplumunun Değerli Üyeleri,

Dünyanın birçok yerinde manevi bir iklimde kutlanan Kurban Bayramını, maalesef, şiddet, yoksulluk ve terör belası gibi türlü nedenlerle buruk ve kederli karşılayan çok sayıda kardeşimiz bulunmaktadır. Ülkemiz tarihten gelen sorumluluğunun bilinci içerisinde kriz bölgelerindeki halklara elinden gelen yardımı yapmaktadır ve yapmaya da devam edecektir. Bizlerin de dünyanın çeşitli bölgelerinde zor durumda kalmış, ihtiyaç sahibi kardeşlerimize Bayram vesilesiyle yardım etmemizin ve onların acılarının bir nebze de olsun hafifletilmesine katkıda bulunmamızın büyük önem taşıdığına inanıyorum. 

Bu duygu ve düşüncelerle sizlerin ve ABD’de yaşayan soydaş ve akraba topluluklarımız ile Amerikalı Müslümanların, ilk kez birlikte yaşayabilme mutluluğuna eriştiğim Kurban Bayramını en iyi dileklerle tebrik ediyor, bayramın tüm insanlığa barış, huzur ve mutluluk getirmesini temenni ediyorum.