Türkiye Cumhuriyeti

Vaşington Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Türkiye Cumhuriyeti Vaşington Büyükelçisi Serdar Kılıç'ın 30 Ağustos Zafer Bayramı Mesajı , 28.08.2015

Türk Amerikan toplumunun saygıdeğer mensupları,

Vatanımızın işgalden kurtarılmasının ve Cumhuriyetimizin kuruluşunun en önemli aşamalarından olan 30 Ağustos Zaferinin 93. yıldönümünü kutlamanın gurur ve heyecanını yaşıyoruz.

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a çıkarak başlattığı Kurtuluş Savaşı 30 Ağustos 1922’de mutlak bir zaferle sonuçlanmıştır.

Tüm dünyanın milletimizin tarihin karanlık dehlizlerinde kaybolacağını düşündüğü bir dönemde, bağımsızlık aşkıyla ve vatanseverlik ateşiyle kazanılmış bu zafer imkansız denecek kadar zor şartların azimle aşılabileceğini kanıtlamıştır.

Bu vesileyle, fedakarlıklarıyla bugünleri ve yarınları bizlere armağan eden 30 Ağustos kahramanlarını şükranla yad ediyor, onlara bir kere daha Allahtan rahmet diliyorum.

Maalesef, bugünlerde de şehit haberleriyle kahroluyor, gencecik fidanlarımızın terör illetine kurban gittiğini görüyoruz. Herkes iyi bilmelidir ki, şehitlerin kanlarıyla kurulan Türkiye Cumhuriyeti ve onun vatandaşları hiçbir alçak saldırıya, hiçbir cani eyleme, hiçbir hain korkutmaya boyun eğmemiştir ve bundan böyle de boyun eğmeyecektir.

Var olma mücadelesinde kazanılan 30 Ağustos Büyük Zaferi günümüzde de bize ışık tutmaya devam etmekte, Kurtuluş Savaşı’nda ortaya konulan vatanseverlik, dayanışma ruhu ve fedakarlık, günümüzde de bizler için yol gösterici ilkeler olmayı sürdürmektedir.

Bu duygu ve düşüncelerle Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, vatan uğrunda canlarını veren şehitlerimizin aziz hatıraları önünde bir kere daha saygıyla eğiliyor, onları rahmetle anıyorum.

 Zafer Bayramımız kutlu olsun.