Türkiye Cumhuriyeti

Vaşington Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Büyükelçi Serdar Kılıç’ın Atatürk'ün Ebediyete İntikalinin 77. Yıldönümü Münasebetiyle Türk Amerikan Toplumuna Yönelik Mesajı , 10.11.2015

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, ebediyete intikalinin 77. yıldönümünde saygı, minnet ve rahmetle anıyoruz.

Atatürk, askeri dehası, siyasi vizyonu, barışçı kimliği ve ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine yükseltmeyi amaçlayan ilke ve inkılaplarıyla, sadece Türk milletinin değil, tüm insanlığın saygı duyduğu bir lider olmuştur.

Atatürk, bu çerçevede bizlere gurur duyulacak, sağlam temeller üzerinde yükselen, gücü her geçen gün artan, istiklalini kazanmak için savaşan ve bu uğurda büyük bedeller ödeyen bir ülkenin kurucusu ve lideri olarak barışın değerini bilen, onurlu geçmişini geleceğe taşıma kararlılığına sahip bir ülke bırakmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti devleti bugün, demokratik yapısı, güçlü ekonomisi, genç ve eğitimli nüfusuyla tüm bölgemize ilham veren, istikrar ve refah yayan bir ülke konumundadır.

Türk milleti, bugünün temellerini 92 yıl önce atan ve insanlığın ortak değerlerine büyük katkıda bulunan bir önder yetiştirebilmiş olmakla kıvanç duymaktadır. İnanıyorum ki milletimiz, Atatürk’ün düşüncelerinden, ilke ve inkılaplarından aldığı ilham ve güçle, çağdaş uygarlıklar seviyesinin de üzerine  çıkma yolunda emin adımlarla ilerlemeye devam edecektir. Bu tarihi sorumluluğumuzu yerine getirmek için bıkmadan ve usanmadan, yılgınlığa kapılmadan çalışmak, gelecek nesillere karşı en büyük ödevimizdir.

Bu düşüncelerle, Cumhuriyetimizin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, silah arkadaşlarını ve Kurtuluş Savaşımızın kahramanlarını bir kez daha minnet, saygı ve rahmetle anıyorum.

Serdar Kılıç

Türkiye Cumhuriyeti Vaşington Büyükelçisi