Türkiye Cumhuriyeti

Vaşington Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Büyükelçi Serdar Kılıç'ın 30 Ağustos Zafer Bayramı Vesilesiyle Türk Amerikan Toplumuna Mesajı , 29.08.2016

Türk Amerikan toplumunun saygıdeğer mensupları,

 

Vatanımızın işgalden kurtarılmasını sağlayan Kurtuluş Savaşı’nın nihai aşamalarından birini teşkil eden 30 Ağustos Zaferi’nin 94. yıldönümünü kutlamanın gurur ve heyecanını yaşıyoruz.


Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun'a çıkarak başlattığı Kurtuluş Savaşımız, 30 Ağustos 1922'de Dumlupınar’da kazanılan mutlak zaferle sonuçlanmıştır.

 

Dumlupınar Zaferi, büyük Türk milletinin en zor ve imkansız denilebilecek koşullarda dahi birlik ve dayanışma içinde kenetlenerek neler başarabileceğini gösteren bir kahramanlık destanıdır. Milletimizin varoluş mücadelesinin en önemli merhalelerinden birini teşkil eden bu zafer, günümüzde de bize ışık tutmaya devam etmekte, Kurtuluş Savaşı'nda ortaya konulan vatanseverlik, dayanışma ruhu ve fedakarlık, bizler için bugün de yol gösterici ilkeler olmayı sürdürmektedir.


Kahraman milletimiz 15 Temmuz gecesi, aynı birlik ve beraberlik ruhunu sergilemek suretiyle, demokrasimizi, seçilmiş liderlerimizi ve tüm halkımızı hedef alan bir terörist darbe girişimini canı ve kanı pahasına bertaraf etmeyi başarmıştır. Bu birlik ve beraberliğimizi muhafaza ettiğimiz sürece, aşamayacağımız hiçbir engelin, altedemeyeceğimiz hiçbir iç veya dış tehdidin olamayacağına inanıyorum.


Bu duygu ve düşüncelerle, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadasları basta olmak üzere, vatan uğrunda canlarını veren aziz sehitlerimizin ve kanlarını döken kahraman gazilerimizin hatıraları önünde bir kere daha saygıyla eğiliyorum.  

30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun.