Türkiye Cumhuriyeti

Vaşington Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Büyükelçi Serdar Kılıç'ın Atatürk'ün Ebediyete İntikalinin 78. Yıldönümü Münasebetiyle Türk Amerikan Toplumuna Yönelik Mesajı , 10.11.2016


Cumhuriyetimizin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, ebediyete intikalinin 78. yıldönümünde saygı, minnet ve rahmetle anıyoruz.

Üstün liderlik vasıfları, askeri ve diplomatik dehasıyla kurtuluş mücadelemize komuta eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk, önderlik ettiği Türk milletinin kazandığı destansı zaferle Türkiye Cumhuriyeti'ni uluslararası toplumda saygın bir seviyeye yükseltmekle kalmamış; birçok ülkenin bağımsızlık mücadelesine ilham kaynağı olarak dünya tarihine de damgasını vurmuştur.  

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün gösterdiği hedefler doğrultusunda muasır medeniyetler düzeyine ulaşma yönünde ilerlerken bizlere düşen en önemli görev, şanlı tarihimize yaraşır şekilde bu yolda tüm engelleri elele aşmak, devletimize ve milletimize yönelen bütün tehditleri beraberce ve kararlılıkla göğüslemektir. Nitekim kahraman milletimiz, 15 Temmuz terörist darbe girişimini de bu anlayışla akamete uğratmış, demokrasiye canı pahasına sahip çıkarak, tüm dünyaya Türk milletinin gücünü ve evrensel değerlere bağlılığını bir kez daha göstermiştir.


Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ve Kurtuluş Savaşımızın kahramanlarını bir kez daha saygı, rahmet ve şükranla anıyorum.