Türkiye Cumhuriyeti

Vaşington Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Büyükelçi Serdar Kılıç'ın Ramazan Ayı Münasebetiyle Türk Amerikan Toplumuna Yönelik Yayınladığı Mesaj , 26.05.2017

 

Türk Amerikan toplumunun değerli mensupları,

Barış, kardeşlik, yardım ve dayanışma duygularını en yoğun şekilde hissettiğimiz bir Razaman ayına daha erişmenin mutluluk ve huzurunu yaşıyoruz.

Nefsimizi ve irademizi güçlendiren, bizleri iyilik yapmaya teşvik eden Ramazan ayı, ülkemizin ABD’deki gönüllü elçileri olarak gördüğümüz Türk Amerikan toplumu mensuplarına, dostuk ve dayanışma duygularını güçlendirme ve kültürümüzün güzel hasletlerini ABD’de en iyi şekilde yaşatma fırsatı sunmaktadır.

Maalesef dünyamızın birçok bölgesinde mübarek Ramazan ayına iç savaş, çatışma, terör ve benzeri nedenlerle acı, keder ve hüzünle giriliyor. Ülkemiz, tarihimizden ve kültürümüzden kaynaklanan sorumluluğunun bilinciyle, zor durumda kalan insanlara, ırk, dil ve din ayrımı gözetmeksizin, tüm imkanlarını seferber etmek suretiyle, her türlü yardım ve desteği ulaştırmaktadır. Malumları olduğu üzere, 3 milyonu aşkın Suriyeliye kucak açan Türkiye, en çok sayıda yabancı sığınmacı kabul eden ve milli gelirine oranla en fazla insani yardımda bulunan ülke konumundadır. Bu yardımlarımız bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da devam edecektir.

Bu vesileyle, Ramazan ayının, dostlukların pekiştiği, küskünlüklerin son bulduğu, ihtiyaç sahiplerine hayır ve yardım eli uzatıldığı bir ay olmasını diliyorum. 

Ramazan ayı boyunca Maryland’deki Türk Amerikan Kültür ve Medeniyet Merkezi’nde düzenlenecek iftar yemekleri ve benzeri etkinlikler münasebetiyle sizlerle biraraya gelmekten memnuniyet duyacağım.

Bu duygu ve düşüncelerle, sizlerin, ailelerinizin, ABD’de yaşayan soydaş ve akraba topluluklarımızın ve tüm Amerikan Müslüman toplumunun Ramazan ayını içtenlikle tebrik ediyor, bu kutsal ayın ülkemize, milletimize ve tüm insanlığa barış, huzur ve mutluluk getirmesini diliyorum.

Ramazan ayınız mübarek olsun.