Türkiye Cumhuriyeti

Vaşington Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Büyükelçi Serdar Kılıç'ın 30 Ağustos Zafer Bayramı Münasebetiyle Türk-amerikan Toplumuna Yönelik Mesajı , 30.08.2017

Türk Amerikan toplumunun saygıdeğer mensupları, 


Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasıyla taçlanan ulusal kurtuluş mücadelemizin en önemli merhalelerinden birini teşkil eden 30 Ağustos Zaferi’nin 95. yıldönümünü kutlamanın gurur ve heyecanını yaşıyoruz. 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun'a çıkarak başlattığı Kurtuluş Savaşımız, 30 Ağustos 1922'de Dumlupınar’da kazanılan mutlak zaferle sonuçlanmıştır.

Birinci Dünya Savaşı’nın sonunda yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bırakılan Türk milleti, bu zaferle yeniden dirilip, kutsal vatan topraklarındaki mevcudiyetini tüm dünyaya kabul ettirmiştir. 30 Ağustos Zaferi bu bakımdan Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin de atıldığı tarihi bir gündür. Nitekim bu zaferden bir yıl sonra Cumhuriyet ilan edilmiş ve Türkiye, çağdaş, demokratik ve laik bir ülke olarak uluslararası toplumda hakettiği saygın mertebeye ulaşmıştır. 

Bu vesileyle, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, bize bu vatanı emanet eden aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi bir kez daha saygı, minnet ve rahmetle anıyorum.  

30 Ağustos Zaferi, milletimizin en zor ve imkansız denilebilecek koşullarda dahi birlik ve dayanışma içerisinde kenetlenerek neler başarabileceğini gösteren bir kahramanlık destanıdır. Kahraman ordumuzu bundan tam 95 yıl önce Dumlupınar’da zafere taşıyan vatanseverlik, fedakarlık ve dayanışma ruhu, bugün de milletimiz için yol gösterici olmayı sürdürmektedir. 

Nitekim milletimiz bu bilinçle, 15 Temmuz 2016 tarihinde Cumhuriyetimizi, seçilmiş liderlerimizi ve demokratik kurumlarımızı hedef alan terörist darbe girişimini, aynı birlik, beraberlik ve dayanışma ruhuyla kenetlenerek bertaraf etmeyi başarmıştır. Bu birlik ve beraberliğimizi muhafaza ettiğimiz sürece, aşamayacağımız hiçbir engelin, altedemeyeceğimiz hiçbir iç veya dış tehdidin olamayacağına inanıyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle, 30 Ağustos Zafer Bayramınızı içtenlikle kutluyor, hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

Serdar Kılıç

Büyükelçi