Büyükelçinin Mesajı

Amerika Birleşik Devleti’nde yaşayan Türk toplumunun değerli mensupları,

Türkiye Cumhuriyeti’nin Amerika Birleşik Devletleri nezdindeki Büyükelçisi olarak görevime başlamış bulunmaktayım.

Türk dış politikasının ana eksenlerinden birini teşkil eden Türkiye-ABD ilişkilerinin daha da geliştirilip güçlendirilmesine yönelik böylesine önemli bir görevin sorumluluğu üstlenmenin onur ve mutluluğunu taşıyorum.  

Gücünü ortak değerlerden, müşterek çıkarlardan ve tarihi ittifak dayanışmasından alan Türkiye-ABD ilişkileri son yıllarda, sizlerin de değerli katkılarıyla daha da derinleşerek güçlenmiş ve Başkan Obama’nın 2009 yılında ülkemize yaptığı tarihi ziyaret kapsamında telaffuz ettiği “model ortaklık” mertebesine ulaşmıştır. Türkiye’nin Vaşington Büyükelçisi olarak, tüm Büyükelçiliğimiz çalışanlarıyla birlikte, bu ilişkilerin daha da güçlendirilmesi için azami gayreti gösterme azmindeyim.  Bu çabalarımızın başarıya ulaşmasında ihtiyaç duyduğum değerli katkı ve desteğinizi bundan sonra da esirgemeyeceğinize olan inancım tamdır. 

Türk-Amerikan toplumunun ulaştığı saygın konum bizim için de bir gurur kaynağı teşkil etmekte ve ikili ilişkilerimizin geleceği hususunda bizleri daha da ümitlendirmektedir. Ülkemizin daha iyi tanıtılması, Türkiye aleyhtarı çeşitli teşebbüslerin bertaraf edilmesi, ulusal ve toplumsal değerlerimizin yaşatılıp gelecek nesillerimize aktarılması bağlamında yürüttüğünüz çalışmaları takdirle izliyorum. Özellikle birlik, beraberlik ve dayanışma duygusuyla hareket edip, ortak hedefler doğrultusunda kenetlendiğiniz sürece aşamayacağınız hiçbir engel, çözemeyeceğiniz hiçbir sorun bulunmamaktadır. Tüm çalışma arkadaşlarımla birlikte, Türk-Amerikan toplumunun bu ülkedeki konumunun daha da pekiştirilmesi, zengin kültürümüzün tanıtılması, milli meselelerimizin ABD kamuoyuna anlatılması yolundaki kararlı çalışmalarımızı sizlerle güçlü bir dayanışma içerisinde sürdüreceğimize inanıyorum. 

Bu vesileyle, gerek Büyükelçiliğimiz, gerek ülke sathına yayılmış Başkonsolosluklarımızın kapılarının, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da, çalışmalarınıza destek sağlamak ve her türlü sorununuza çözüm aramak amacıyla açık olduğunu özellikle vurgulamak istiyorum. 

Bu duygu ve düşüncelerle, Türkiye-ABD dostluk ve ortaklığının daha da güçlendirilmesine yönelik değerli katkılarınızdan ötürü şahsım ve Büyükelçiliğimiz adına bir kez daha teşekkürlerimi sunuyor, sizlere ve ailelerinize sağlık, mutluluk ve esenlikler diliyorum. 

Pazartesi - Cuma

09:00 - 18:00

Konsolosluk Şubemiz Başvuru Kabul Saatleri: 09:30-13:00
1.1.2019 Yılbaşı
21.1.2019 Martin Luther King Jr. Day
18.2.2019 Presidents' Day
27.5.2019 Memorial Day - Federal Tatil
4.6.2019 Ramazan Bayramı 1. gün
4.7.2019 ABD Bağımsızlık Günü (Federal Tatil)
2.9.2019 Labor Day - Federal Tatil
14.10.2019 Columbus Day - Federal Tatil
29.10.2019 Cumhuriyet Bayramı
11.11.2019 Veterans Day - Federal Tatil
28.11.2019 Şükran Günü - Federal Tatil
25.12.2019 Noel Günü - Federal Tatil
1.1.2020 Yılbaşı