Büyükelçi Serdar Kılıç'in 18 Mart Şehitler Günü Münasebetiyle Türk Amerikan Toplumuna Yönelik Mesajı

Vaşington Büyükelçiliği 17.03.2017

Türk Amerikan toplumunun değerli mensupları,

18 Mart 1915 Çanakkale Deniz Zaferi’nin yıldönümünü simgeleyen Şehitler Günü’nde, vatanımızın birlik ve bütünlüğü, milletimizin güvenlik ve esenliği için canlarını feda eden tüm şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.

18 Mart Çanakkale Zaferi, vatanın bütünlüğü ve milletin bağımsızlığı söz konusu olduğunda, Türk milletinin her türlü zorluğa göğüs germe ve tüm engelleri aşma kararlılığının en somut örneğini teşkil etmektedir. Milletimizin kahramanlık ve fedakarlığının doruk noktasına ulaştığı bu savaşta Türk askeri, önce denizde, ardından karada kendisinden sayıca çok daha fazla düşmanı yenilgiye uğratmayı başarmıştır.

Kendisine “taaruzu değil ölmeyi emreden” komutanını kalben dinleyerek seve seve ölüme giden Türk askerinin cesaret ve fedakarlığını sembolize eden 18 Mart Şehitler Günü’nde, kutsal vatan topraklarını canları pahasına müdafaa eden ve bize büyük zaferlerle birlikte bağımsız ve güçlü bir Türkiye armağan eden, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, bu mücadeleye iştirak eden kahraman ordumuzun her bir mensubunun ve vatanları uğruna hayatlarını feda eden tüm şehitlerimizin aziz hatıraları önünde minnet ve saygıyla eğiliyorum.

Bu vesileyle, terörle mücadelede şehit düşen tüm asker, polis, öğretmen ve diğer görevlilerimizi, ayrıca, ülkemizi yurtdışında temsil ederken çeşitli terör örgütlerinin menfur saldırıları sonucunda şehit düşen diplomatlarımızı, diğer kamu görevlilerimizi ve aile fertlerini de saygı ve rahmetle anıyorum.

Şehadet, silah arkadaşlarını görev başında yitiren bir Türk askeri veya güvenlik görevlisi için nasıl özel bir anlam ifade ediyorsa, yurtdışında temsil görevi ifa eden meslektaşlarını teröre kurban veren bir Dışişleri mensubu olarak benim için de ayrı bir anlam taşımaktadır. Yurtdışında görev yapan diplomatlarımızın, sırf vatanlarını temsil ettikleri için terörist saldırılara uğramaları, camiamızın ortak hafızasında hiçbir zaman silinmeyecek derin izler bırakmıştır. Ancak bu saldırılar bizi hiçbir şekilde yıldırmamış ve yıldırmayacaktır. Dışişleri camiası olarak, dünyanın her köşesinde bayrağımızı yüceltmek, vatanımızın menfaatlerini korumak ve milletimizin uluslararası itibarını en üst seviyeye yükseltmek için hiç durmadan çalışmaya bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da devam edeceğiz.

Bu anlamlı günde, 15 Temmuz 2016 gecesi demokrasimizi, seçilmiş liderlerimizi ve halkımızı hedef alan hain terörist darbe girişimini canları pahasına engelleyen, darbecilerin kontrolündeki tank, uçak ve helikopterlere karşı korkmadan vücutlarını siper eden demokrasi şehitlerimizi de bir kez daha rahmet ve şükranla anıyorum.

Milletimizin tüm bu fedakarlıklarının özellikle genç nesillerimize en iyi ve doğru şekilde anlatılmasının, ecdadımıza ve şehitlerimize karşı vicdan borcumuz olduğu kadar, geleceğimizin de teminatı olduğuna inanıyorum. Türk-Amerikan toplumunun siz değerli mensuplarının da, vatanımız ve milletimiz için canlarını feda eden tüm şehitlerimizin aziz hatırasını yüreklerinizde ve zihinlerinizde canlı tutup, nesilden nesile aktarmayı görev bildiğinizden eminim.

Vatan, ülke ve bayrak uğruna canlarını sakınmadan veren tüm şehitlerimizi bir kez daha saygı, rahmet ve minnetle anıyorum.

Serdar Kılıç

Büyükelçi


Pazartesi - Cuma

09:00 - 18:00

Konsolosluk Şubemiz Başvuru Kabul Saatleri: 09:30-13:00
1.1.2019 Yılbaşı
21.1.2019 Martin Luther King Jr. Day
18.2.2019 Presidents' Day
27.5.2019 Memorial Day - Federal Tatil
4.6.2019 Ramazan Bayramı 1. gün
4.7.2019 ABD Bağımsızlık Günü (Federal Tatil)
2.9.2019 Labor Day - Federal Tatil
14.10.2019 Columbus Day - Federal Tatil
29.10.2019 Cumhuriyet Bayramı
11.11.2019 Veterans Day - Federal Tatil
28.11.2019 Şükran Günü - Federal Tatil
25.12.2019 Noel Günü - Federal Tatil
1.1.2020 Yılbaşı