Büyükelçi Serdar Kılıç'ın 18 Mart Şehitler Günü Vesilesiyle Türk-amerikan Toplumuna Mesajı

Vaşington Büyükelçiliği 18.03.2018


Türk Amerikan toplumunun değerli mensupları,

Çanakkale Deniz Savaşlarının 103. Yıldönümünü andığımız bugün vesilesiyle, yaşamını ülkemizin istikbali uğruna feda eden şehitlerimizi bir kez daha saygıyla yadediyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz.

Vatanımızın savunulması uğruna canlarını tereddüt etmeden veren şehitlerimizin fedakârlıklarına duyduğumuz minnettarlığı kelimelere dökmek mümkün olmasa da, bizlere miras bıraktıkları emanetlerini layıkıyla korumanın ve yüceltmenin asli sorumluluğumuz olduğunun bilinciyle görevlerimizi yerine getirmeye çalışıyoruz.

Tarih boyunca destanlar yazan ordumuz, bugün de Zeytin Dalı Operasyonuyla bayrağımız ve vatanımız uğruna hain terör örgütlerine karşı yeni bir destana imza atarken, bu kutlu ülkü yolunda şehit olan askerlerimize ve silahlı kuvvetler mensuplarımıza Allah’tan rahmet diliyorum.

Şehitlerimizin anılarının yadedildiği bu özel gün aynı zamanda, 42 neferini vatanlarından çok uzakta bayrağımızı dalgalandırırken terör saldırılarında yitiren Dışişleri Bakanlığının mensupları olarak bizler için ayrı bir anlam da taşıyor.

Tek silahı kalem, yegâne cephanesi kelimeler olan, vatanına ve milletine hizmeti şiar edinmiş bir camianın parçası olan diplomatlarımızı, yalnızca Türk bayrağını temsil etmeleri nedeniyle hedef alan hastalıklı ruhların saldırılarına kurban vermiş olmanın acısını her gün hissederek yurtdışındaki vatandaşlarımıza hizmet etmeyi sürdürüyoruz.

Değerli meslektaşlarımızın hatıralarını canlı tutarken, içinden geçmekte olduğumuz bu zor dönemde, ülkemizin ve yüce milletimizin çıkarlarının ve menfaatlerinin korunmasına daha da güçlü şekilde gayret sarf edeceğiz.

Çanakkale’de zamanın en gelişmiş ordularına karşı bir milletin tarih sahnesinden silinmemesi için savaşan ve mezarı ancak 102 yıl sonra bulunabilen Mehmet Çavuş’tan, Yavru Vatanın müdafaasında şehit olan Cengiz Topel’e; Cumhuriyet devrimleri için göğsünü siper eden Asteğmen Kubilay’dan, demokrasimizi hainlere karşı gözünü kırpmaksızın savunan Astsubay Ömer Halisdemir’e, Kıbrıs Barış Harekâtında şehit düşen Albay Halil İbrahim Karaoğlanoğlu’ndan, vatanını hainlere teslim etmemek için elinde bayrakla merminin üzerine yürüyen 249 şehidimize kadar sayısız kahraman yetiştiren milletimizin bekası uğruna canını feda eden şehitlerimizin her birini kalbimizde yaşatıyoruz.

Kahraman şehitlerimizin fedakârlıklarının gelecek nesillere aktarılarak, aziz hatıralarının yaşatılmasında siz değerli vatandaşlarımızın yol gösterici bir rol üstlenmelerinin büyük önem taşıdığını da bu vesileyle vurgulamak isterim.

Ülkemizin güvenliği ve geleceği için tarihi önem arzeden bir dönemden geçtiğimiz bu günlerde, kahraman ordumuzun terörizme karşı yürütmekte olduğu operasyondan bir kez daha muzaffer ayrılmasını dilerken, 18 Mart Şehitler Günü vesilesiyle aziz şehitlerimizin hatıraları önünde bir kez daha rahmetle ve minnetle eğiliyorum.

Serdar Kılıç

Büyükelçi


Pazartesi - Cuma

09:00 - 18:00

Konsolosluk Şubemiz Başvuru Kabul Saatleri: 09:30-13:00
1.1.2020 Yılbaşı
20.1.2020 Martin Luther King Jr. Day
17.2.2020 Presidents' Day
25.5.2020 Memorial Day - Federal Tatil
25.5.2020 Ramazan Bayramı 2. gün
3.7.2020 ABD Bağımsızlık Günü (Federal Tatil)
31.7.2020 Kurban Bayramı 1. Gün
7.9.2020 Labor Day - Federal Tatil
12.10.2020 Columbus Day - Federal Tatil
29.10.2020 Cumhuriyet Bayramı
11.11.2020 Veterans Day - Federal Tatil
26.11.2020 Şükran Günü - Federal Tatil
25.12.2020 Noel Günü - Federal Tatil
1.1.2021 Yılbaşı