Türkiye Cumhuriyeti

Vaşington Büyükelçiliği

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Türk - İtalyan Forumu Beşinci Toplantısı , 03.11.2008

Türk-İtalyan Forumu Beşinci Toplantısı, bu yıl, 4-5 Kasım 2008 tarihleri arasında Roma’da Dışişleri Bakanı Sayın Ali Babacan ve İtalyan Dışişleri Bakanı Franco Frattini’nin katılımlarıyla gerçekleştirilecektir.

Bakanlığımız Stratejik Araştırmalar Merkezi, İtalyan Jeopolitik Düşünce Dergisi Limes ve İtalyan UniCredit Bankası’nın işbirliği ile 2004 yılından bu yana dönüşümlü olarak Türkiye ve İtalya’da düzenlenmekte olan Türk-İtalyan Forum Toplantıları geleneksel bir nitelik kazanmıştır.

Forum Toplantıları vesilesiyle, siyasi liderler, diplomatlar, akademisyenler, basın mensupları, sivil toplum temsilcileri ve diğer düşünce önderleri biraraya gelmekte; iki ülkeyi ilgilendiren konuları, yuvarlak masa toplantıları ve tartışma gruplarında ele almakta; böylece iki ülkeden üst düzey katılımcılar arasında diyalog ve işbirliği anlayışı ile dostluk bağlarının güçlendirilmesi amaçlanmaktadır.

Türk-İtalyan Forumu’nun bu yılki toplantısında, “Türkiye, Avrupa Birliği ve Akdeniz: Ortak Bir Geleceğe Doğru” konusu ele alınacaktır. Ayrıca, “Kültürel Diyalog Fırsatları” başlıklı oturumda Türkiye’nin Avrupa’da, Avrupa’nın Türkiye’de kültürel anlamda algılanmasını iyileştirmeye yönelik faaliyet projeleri hazırlanması hedeflenmektedir. Bu çerçevede de, Türkiye, İtalya ve Avrupa’da karşılıklı kültür bariyerlerinin eritilmesini sağlayabilmek amacıyla, uzmanlar tarafından, ileriki Forum Toplantıları’nda ele alınmak üzere, kültürel kimlik, din, eğitim, kadının toplumdaki rolü, sanat, göç, iletişim ve basın, medeniyetler ittifakı gibi konularda çalışma grupları oluşturulması üzerinde durulacaktır.

Forum marjında Sayın Bakanımız ile İtalyan Dışişleri Bakanı Frattini arasında ikili görüşme de gerçekleştirilecektir.