Türkiye Cumhuriyeti

Vaşington Büyükelçiliği

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Sayın Bakanımızın Pakistan Ve Afganistan'a Resmi Ziyaretleri , 06.06.2009

Sayın Bakanımız 9-10 Haziran 2009 tarihlerinde Pakistan’a, 11-13 Haziran 2009 tarihlerinde ise Afganistan’a resmi birer ziyarette bulunacaktır. Sayın Bakanımızın Pakistan ve Afganistan ziyaretleri kapsamında, iki ülke Dışişleri Bakanları ve üst düzey yetkilileriyle temaslarda bulunması öngörülmektedir.

Sayın Bakanımızın ziyaretleri, öteden beri kökleşmiş tarihi ve güçlü ilişkilere sahip olduğumuz her iki ülkeyle gerek ikili gerek üçlü çerçevede oluşturulmuş mevcut ilişkilerin daha da güçlenmesine katkı sağlayacaktır.

Sayın Bakanımız, Pakistan’ı ziyareti kapsamında, terörizm nedeniyle yerlerinden edilmiş kişiler sorunu ile Pakistan’ın kararlılıkla sürdürdüğü terörizmle haklı mücadelesi konularında bilgi alacak, Türkiye’nin bu konularda kardeş Pakistan’la dayanışmasının bir kez daha altını çizecektir. Ziyaret çerçevesinde Sayın Bakanımız ayrıca, ikili ilişkiler ile bölgesel ve uluslararası konuların tüm boyutlarını muhataplarıyla gözden geçirme imkânı bulacaktır.

Afganistan halkının barış, huzur ve esenliğini kendisininkinden ayrı tutmayan Türkiye, Afganistan’a desteğini uzun vadeli bir yüklenim olarak görmektedir. Sayın Bakanımızın ziyareti, Afganistan’da istikrarın sağlanması, güvenlik ve yeniden imar süreçlerine Türkiye’nin verdiği desteği bir kez daha vurgulama imkânı verecektir. Sayın Bakanımızın, Ağustos ayında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile uluslararası toplumun Afganistan’daki faaliyetlerine ilişkin bilgi alması, ülkemizin Afganistan’ın kalkınmasına yönelik proje ve eserlerini yerinde incelemesi, ayrıca, ikili bölgesel ve uluslararası konularda muhataplarıyla görüş teatisinde bulunması öngörülmektedir.