Türkiye Cumhuriyeti

Vaşington Büyükelçiliği

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Afganistan'da Meydana Gelen Trafik Kazası , 15.07.2009

Afganistan Türk Görev Kuvveti (ATGK) Komutanı Kur. Albay Faruk Sungur ile Afganistan’da düzenlenecek Cumhurbaşkanlığı seçimleri için Mezar-ı Şerif’e yerleşmekte olan Türk Askeri Birliği Komutanı Albay Murat Kaymakçılar’ın içinde olduğu zırhlı araç, askeri yetkililerimizin incelemelerde bulunmak üzere gittikleri Faryab Vilayeti’nden Mezar-ı Şerif’e dönerken 14 Temmuz 2009 akşamı talihsiz bir trafik kazası geçirmiştir. ATGK Komutanı Kur. Albay Sungur ile Uzman Çavuş Mevlüt Baydur’un kaza mahallinde şehit oldukları derin üzüntüyle öğrenilmiştir.

Kazada yaralanan, Albay Murat Kaymakçılar ile Uzman Çavuş Fehmi Berkyürek kaza mahalline ISAF Kuzey Bölge Komutanlığı tarafından gönderilen helikopterle derhal Mezar-ı Şerif’teki Askeri Hastane’ye kaldırılmışlar ve gereken ilk müdahale yapılmıştır.

Genelkurmay Başkanlığımızca tahsis edilecek bir ambulans uçağın bugün (15 Temmuz) Afganistan’a giderek şehitlerimizin cenazeleri ile yaralılarımızı ülkemize getirmesi öngörülmektedir.

Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarının, ülkemiz dışında da dünyanın farklı bölgelerinde barış ve istikrarın tesisi için üstlendikleri görevleri en iyi şekilde yerine getirdikleri, büyük kahramanlıklar ve fedakârlıklar sergiledikleri herkesin malumudur. Aynı şekilde Afganistan’daki birliklerimiz de bu ülkenin güvenliğine, huzuruna ve kalkınmasına somut ve önemli katkılarda bulunmaktadırlar. Bu görevlerini yerine getirirken her zaman omuz omuza çalıştığımız Türk Silahlı Kuvvetleri’nin derin acısını kalbi duygularımızla paylaşıyoruz.

Türkiye’nin yardım elini dost ve kardeş Afgan halkına uzatırken görevleri başında şehit olan Kur. Albay Faruk Sungur ile Uzman Çavuş Mevlüt Baydur’un kederli ailelerine ve Türk Silahlı Kuvvetleri camiasına başsağlığı ve sabır, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.