Türkiye Cumhuriyeti

Vaşington Büyükelçiliği

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Bağdat Ve Musul'da Meydana Gelen Bombalı Saldırılar , 07.08.2009

Bugün (7 Ağustos) Irak’ta Musul kentinin kuzeyinde Türkmenlerin yoğun olarak yaşadığı Şerihan köyünde Cuma Namazını müteakiben bir Şii camiine düzenlenen bombalı araç saldırısı sonucu ilk belirlemelere göre 30 kadar masum insanın hayatını kaybettiği, 70’den fazla insanın da yaralandığı derin üzüntüyle öğrenilmiştir.

Diğer yandan, bugün Bağdat’ta yine Şii hedeflere yönelik üç ayrı saldırı sonucu 7 kişinin hayatını kaybettiği, 21 kişinin de yaralandığı öğrenilmiştir.

Irak’ta siyasi uzlaşı ve güvenlik alanında meydana gelen ilerlemelere rağmen, bu ülkede mezhep temeline dayanan terör olayları ve saldırıların hala devam etmesinden büyük üzüntü ve endişe duyuyoruz. Bu çerçevede, Irak’ta barış ve huzur ortamının tesis edilmesini engellemeyi hedef alan son terör saldırılarını şiddetle kınıyor ve bu menfur saldırılarda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralananlara ise acil şifalar diliyoruz.

Türkiye, Irak makamlarınca talep edilmesi halinde anılan saldırılarda yaralananlardan gerekli görülenlerin Türkiye’de tedavisinin sağlanması için gerekli tedbirleri almaya hazır bulunmaktadır.

Bu vesileyle, bir kez daha bu zor günlerinde Irak halkının ve devletinin yanında yer aldığımızı ilan ediyor ve Irak’taki tüm tarafları şiddetten uzak durmaya ve bu ülkenin barış, huzur ve güvenliğine katkıda bulunmaya çağırıyoruz.