Türkiye Cumhuriyeti

Vaşington Büyükelçiliği

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Sayın Bakanımızın Tbmm Başkanı Ve Siyasi Parti Liderlerine Gerçekleştireceği Ziyaretler , 10.09.2009

Sayın Bakanımız, dış politika gündemine ilişkin görüş alış verişinde bulunmak üzere Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı ve siyasi parti liderlerine ziyaretler gerçekleştirecektir.

Sayın Bakanımız, Eylül ayı sonunda New York’ta yapılacak BM Genel Kurulu ve hemen ardından başlayacak TBMM yeni yasama döneminden önce siyasi parti liderleriyle bir araya gelme arzusundadır. Görüşmelerde, başta Türkiye-Ermenistan ilişkileri olmak üzere, Kafkaslardaki son gelişmeler ve diğer güncel dış politika konularında bilgilendirme ve görüş alış verişinde bulunulacaktır. Sayın Bakanımız bu bilgilendirme turuna yarın TBMM Başkanımız Sayın Mehmet Ali Şahin’le yapacağı görüşme ile başlayacaktır.

Hatırlanacağı üzere Sayın Bakanımız göreve gelmesinin hemen ardından da siyasi parti genel başkanlarını ziyaret etmiş, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde de Dışişleri Komisyonu üyeleri ile bir araya gelmiştir. Bu görüşmelerde de mutabık kalındığı üzere, Sayın Bakanımız Yüce Meclis ve muhalefet partileri ile dış politika konusundaki istişarelerini sürdürme niyetindedir.