Türkiye Cumhuriyeti

Vaşington Büyükelçiliği

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü’nün Bir Soruya Cevabı , 09.01.2010

Kıbrıs’ta Eylül 2008’den bu yana devam eden kapsamlı çözüm müzakerelerinde Kıbrıs Türk tarafı ve Türkiye özellikle geçtiğimiz aylar zarfında süreci sonuç alıcı biçimde hızlandırmak amacıyla Sayın Başbakanımızın Türkiye, Yunanistan ve Ada’daki iki tarafın katılımıyla dörtlü bir görüşme yapılması önerisi dahil birçok yapıcı girişimde ve açılımda bulunmuştur. Kıbrıs Türk tarafının yaptığı önerilerin BM parametreleriyle uyumlu olduğu bizzat Genel Sekreter’in Özel Danışmanı Downer tarafından ifade edilmiştir.

Kıbrıs Türk tarafı son olarak Yönetim ve Yetki Paylaşımı başlığı altında müzakereleri tamamlayarak kapsamlı çözüm hedefine yaklaşabilmek için önemli bir açılım içeren bir paket öneri sunmuştur. Kıbrıs Türk tarafının adil ve kalıcı bir kapsamlı çözüme en kısa sürede ulaşılması konusundaki samimiyetini bir defa daha ispatlayan bu öneri dengeli bir bütün teşkil etmektedir.

Türkiye, Kıbrıs’ta bir garantör ve anavatan olarak Doğu Akdeniz’de güvenlik ve istikrar işbirliğine büyük katkı yapacak olan kapsamlı çözüm hedefi doğrultusunda KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Mehmet Ali Talat’ın müzakerelerde ortaya koyduğu yapıcı yaklaşıma tam destek vermektedir. Kıbrıs Türk tarafınca sunulan bu son öneri Ocak ayındaki yoğunlaştırılmış müzakereler sonunda bu hedefe ulaşılması yönünde çok önemli bir açılımdır.

Türk tarafının amacı önümüzdeki aylar zarfında adil ve kalıcı kapsamlı çözüm hedefine ulaşılmasıdır. Bunun için gerekli zemin ve malzeme esasen mevcuttur. İlgili tüm tarafların gerekli siyasi iradeyi ortaya koyması halinde en kısa zamanda liderlerin 23 Mayıs 2008 tarihli ortak açıklamalarında da mutabık kaldıkları üzere, siyasi eşitlik ve iki kesimlilik temeli üzerinde eşit statüde Türk ve Rum kurucu devletlerini içeren bir federasyon kurulmasının mümkün olacağına inanıyoruz. Bu hedef doğrultusunda, bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da Kıbrıs Türk tarafı ile yakın istişare içerisinde olunmaya devam edilecektir.