Türkiye Cumhuriyeti

Vaşington Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Türkiye Cumhuriyeti Vaşington Büyükelçisi Namik Tan’in 23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayrami Vesilesiyle Türk Amerikan Toplumuna Yayinladiklari Mesaj , 20.04.2013

Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan Türk Toplumunun değerli üyeleri,

 

Cumhuriyetimizin ve demokrasimizin temeli ve milli irademizin yansıması olan Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kuruluşunun yıldönümü vesilesiyle büyük bir coşkuyla kutladığımız 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda sizleri sevgiyle selamlıyorum.

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kurulduğu 23 Nisan 1920 günü, tarihimizde hayati bir dönüm noktasını teşkil etmektedir. 93 yıl önce Büyük Önder Atatürk’ün liderliğinde ortaya konan güçlü irade, milletimizin ve ülkemizin kaderini yeniden çizmiştir. O günden bu yana bağımsızlığımızın ve milletimizin demokrasiye olan bağlılığının somut bir ifadesi olarak daha da güçlenen bu irade, Türkiye’yi bugün yıldızı parlayan; ekonomisi, siyasi yapısı ve diplomatik yetenekleriyle çevresine örnek olan bir ülke haline getirmiştir.

 

Sevgili Çocuklar,

 

Her geçen gün daha da gelişen ülkemizin geleceği sizlersiniz. Ailelerinizin, bizlerin en değerli varlıklarısınız. Atatürk, ülkemizin ve milletimizin geleceğini genç nesillerde görerek, tarihte örneği olmayan bir kararla, bu gurur gününü çocuklarımıza armağan etmiştir. Atalarımızın bizlere bıraktığı eşsiz ülkemizi daha da yükseltmek hepimizin görevidir. Sizlerin gerçekleştireceği çalışmalar ülkemizi ve Türk-Amerikan toplumunu daha ileri noktalara getirecektir. Bu bağlamda, milletimizin sahip olduğu yüksek insani ve kültürel değerler ışığında ülkemize, ulusumuza ve insanlığa yararlı bireyler olacağınızdan hiçbir şüphem yoktur.

 

Değerli anne ve babalar,

 

Türkiye’nin ABD’deki küçük elçileri olan çocuklarımızın en başarılı eğitimi almaları, en iyi şekilde yetişmeleri ve ülkemize ve Türk-Amerikan toplumuna yakışır bireyler haline gelmeleri hepimizin sorumluluğudur. Türk-Amerikan toplumunun sahip olduğu birlik ve beraberlik hislerini ve vatan sevgisini çocuklarımıza en doğru şekilde aktarmaya ve çocuklarımızın sizlerin bugün ABD’de gerçekleştirdiği başarıları daha da ileri noktalara taşımaları için onlara yol göstermeye devam edeceğinizden eminim.

 

Bu vesileyle, bu anlamlı günde, Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk başta olmak üzere, Kurtuluş Savaşımızın bütün kahramanlarını saygı ve şükranla anıyor, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kuruluşunun 93. yıldönümünü ve Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını en içten dileklerimle kutluyorum.