Türkiye Cumhuriyeti

Vaşington Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde Gümrük Kapılarında Oy Kullanılması Hakkında Duyuru , 18.07.2014

Değerli vatandaşlarımız,

ABD’de ikamet eden ve Yurt Dışı Seçmen Kütüğüne kayıtlı olan vatandaşlarımız, önceki seçimlerde olduğu üzere, 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de ülkemizdeki belirli gümrük kapılarında (liman, karayolu sınır kapısı, havalimanı) kurulacak sandıklarda oy kullanabileceklerdir.

Gümrük kapılarında oy kullanma işlemi, seçimlerin birinci turu için 26 Temmuz - 10 Ağustos 2014 tarihlerinde, ikinci tura geçilmesi halinde ise 17 - 24 Ağustos 2014 tarihlerinde gerçekleştirilebilecektir.

Önceki seçimlerden farklı olarak, bu seçimlerde, Yurt Dışı Seçmen Kütüğüne kayıtlı vatandaşlarımızın gümrük kapılarında oy kullanabilmeleri için ülkeye giriş-çıkış yapıyor olmaları koşulu ARANMAYACAKTIR. Sağlanan bu kolaylık çerçevesinde, Yurt Dışı Seçmen Kütüğüne kayıtlı bulunan ve yukarıda belirtilen tarihler arasında Türkiye’de bulunacak olan vatandaşlarımız, Yüksek Seçim Kurulu tarafından tespit ve ilan edilen gümrük kapılarından herhangi birine giderek oy verebileceklerdir.

Oy kullanılabilecek gümrük kapılarının listesine Yüksek Seçim Kurulunun internet sitesinin ilgili bölümünden (https://secmen.ysk.gov.tr/ysk/GumrukKapilari2014.html) erişmek mümkündür.

Saygıyla duyurulur.