Türkiye Cumhuriyeti

Vaşington Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Yurtdışı Vatandaşlar Bursları , 28.11.2014

Değerli Vatandaşlarımız,

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın eğitim ve akademik çalışmalarını desteklemek maksadıyla “Yurtdışı Vatandaşlar Bursları”  başlatmıştır. Burs programı kapsamında yurtdışında yaşayan toplumumuzun öncelikle ihtiyaç alanlarını, kültürel, sosyal ve ekonomik şartlarını araştırmaya yönelik olarak belirli ülkelerde ikamet iznine sahip Türkiye Cumhuriyeti uyruklu vatandaşlara, yabancı ülke vatandaşı Türkiye Cumhuriyeti asıllılara, Mavi kartlılara akademik destek bursları verilmesi planlanmaktadır.

Burslardan yüksek lisans ve doktorada ders dönemini tamamlayarak tez aşamasına geçmiş olanlara ve doktorasını tamamlamış olan araştırmacılar yararlanabilecektir.

Genel başvuru şartları:

- Almanya, Fransa, Hollanda, Belçika, Avusturya, İngiltere, İtalya, İspanya, İsveç, İsviçre, Finlandiya, Portekiz, Norveç, Danimarka, İrlanda, Malta, Lüksemburg, Lihtenştayn, ABD, Kanada, Avusturalya olmak üzere 21 ülkeden başvurular kabul edilir.

- Adayların yukarıda sayılan ülkelerde ikamet sahibi olmaları ve o ülkelerin üniversitelerinde eğitim görüyor/eğitim görmüş olmaları gerekmektedir.

- Yüksek lisans araştırma bursuna başvuracak olanların 01.01.1984 ve sonrası; doktora araştırma bursuna başvuracak olanların 01.01.1974 ve sonrası doğumlu olması şartı aranmaktadır.

- Yüksek lisans araştırma bursları için yukarıdaki ülkelerden birinde yüksek lisans programına kayıtlı, ders dönemini tamamlamış ve tez dönemine başlamış olmak gerekmektedir.

- Doktora araştırma bursları için yukarıdaki ülkelerden birinde doktora programına kayıtlı, ders dönemini tamamlamış ve tez dönemine başlamış olmak gerekmektedir.

- Doktora sonrası araştırma bursları için, adayın ilan edilen destek alanlarında çalışmaları bulunmalıdır.

Başvuru tarihlerinin 7 Kasım-19 Aralık 2014 olarak belirlendiği “Yurtdışı Vatandaşlar Bursları” hakkında ayrıntılı ve tamamlayıcı bilgilere  http://yvb.ytb.gov.tr/   web adresinden ulaşabilirsiniz.

Saygıyla duyurulur,

T.C. Vaşington Büyükelçiliği     

İlgili Dosyalar :

- YVB- YTATB- Duyuru.pdf