Türkiye Cumhuriyeti

Vaşington Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Genel Seçimler - Yurtdışı Seçmen Kütüğüne İlişkin Duyuru , 27.08.2015

Değerli Vatandaşlarımız,

26. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için 17-25 Ekim 2015 tarihleri arasında Büyükelçiliğimiz (2525 Massachusetts Avenue NW Washington DC 20008) ve ABD'deki diğer temsilciliklerimizde sandık kurulacaktır. Büyükelçiliğimiz görev bölgesini oluşturan District of Columbia, Maryland, Virginia ve West Virginia Eyaletlerinde ikamet eden vatandaşlarımız Büyükelçiliğimizde oy kullanabilecektir. 

"Yurtdışı Seçmen Kütüğü”nde ABD'de hangi temsilciliğe kayıtlı olduğunuz Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı’nın internet sitesinden   (http://www.ysk.gov.tr/ysk/faces/yurtDisiSecmenIslemler/yurtDisiSecmenSorgulama?wcnav.model=YSKUstMenu)   kontrol edilebilmektedir. Bağlı bulunduğu temsilcilik bilgisinin yanlış olduğunu tespit eden vatandaşlarımızın, yeniden adres beyanında bulunması gerekmektedir.

Bu çerçevede, Büyükelçiliğimiz Konsolosluk Şubesinin görev bölgesindeki vatandaşlarımız, en kısa sürede Konsolosluk Şubemize şahsen başvurarak veya 
https://secmen.ysk.gov.tr/ysk/docs/AdresBeyan-Yurtdisi.pdf  adresinden indirilebilen adres beyan formunu eksiksiz doldurduktan sonra, nüfus cüzdanının önlü-arkalı fotokopisiyle birlikte postayla Konsolosluk Şubemize göndererek adres beyanında bulunabilirler. Posta yoluyla yapılan başvuruların en geç 1 Eylül 2015 tarihi mesai saati bitimiyle Büyükelçiliğimiz Konsolosluk Şubesine ulaşması gerekmekte olup, bu tarihten sonra ulaşan başvurular seçim takvimi nedeniyle işleme alınamayacaktır.

Yurtdışı Seçmen Kütüğü 2 Eylül 2015 Çarşamba günü YSK’nın internet sitesinde ilan edilecektir. Bu tarihten sonra,  "www.ysk.gov.tr" internet adresinden kontrol edilebilecek seçmen bilgilerinizde bağlı bulunduğunuz temsilcilik bilgisinin yanlış olduğunu tespit etmeniz halinde, 2 Eylül 2015 ile 10 Eylül 2015 (Vaşington saatiyle sabah saat 10:00’a kadar) tarihleri arasında Konsolosluk Şubemize şahsen müracaat ederek itiraz başvurusu yapabilirsiniz.

İtiraz başvurusu için son tarih 10 Eylül 2015 Vaşington saatiyle sabah saat 10:00 olduğundan, bu saatten sonra itiraz başvurusu kabul edilmeyecektir. Sistem 10 Eylül günü sabah saat 10:00’da YSK tarafından otomatikman kapatılacak olup, vatandaşlarımızın olabilecek itiraz başvurularını  mümkün olan en erken aşamada yapmaları önem taşımaktadır. 

İtiraz başvurularının şahsen yapılması gerekli olup, posta ile itiraz başvurusu yapılması mümkün değildir. Büyükelçiliğimiz Konsolosluk Şubesi 2 - 10 Eylül 2015 tarihleri arasında resmi tatil günlerinde de itiraz başvurularını kabul edecektir.

 En iyi dileklerimizle,

T.C. Vaşington Büyükelçiliği