Türkiye Cumhuriyeti

Vaşington Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Büyükelçi Sayın Serdar Kılıç'ın 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik Ve Spor Bayramı Münasebetiyle Yayınladıkları Mesaj , 18.05.2016

 

BÜYÜKELÇİ SAYIN SERDAR KILIÇ’IN

19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI MÜNASEBETİYLE YAYINLADIKLARI MESAJ

 

Türk Amerikan Toplumunun Değerli Üyeleri, Sevgili Gençler,

 

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 97. yılını coşku ve gururla kutladığımız bu mutlu günde sizleri sevgiyle selamlıyorum.

 

Türk milletinin Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde bağımsızlık meşalesini yaktığı 19 Mayıs, halkımızın kendi kaderinde ve ülke yönetiminde söz sahibi olmasının da miladıdır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’da başlattığı bağımsızlık hareketi, milletimizin azim ve kararlılığıyla birleşerek, tüm yurda dalga dalga yayılmıştır. Atatürk’ün önderliğinde 19 Mayıs’ta fiilen başlayan, milletimizin istiklal mücadelesi yüce Meclisimizin cesur kararlarıyla yürütülen Kurtuluş Savaşı sonrasında, milli egemenliğe dayanan bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasıyla taçlandırılmıştır. Günümüzün güçlü, gelişen, yükselen Türkiye’sini geçmişte atılan kararlı ve ileri görüşlü adımlara, gösterilen olağanüstü çabalara, verilen onurlu mücadelelere ve ödenen bedellere borçlu olduğumuz her daim hatırda tutulmalıdır.

 

Sevgili Gençler,

 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyeti sizlere emanet etmesi, gelecek kuşaklara inancının ve güveninin en açık göstergesidir. Bu önemli sorumluluğun bilinci içeresinde, Cumhuriyet emanetini yaşatmak, milletimize ve insanlığa yararlı bireyler olarak, bu değerli emaneti gelecek nesillere daha da ileri taşıyarak aktarmak başlıca amacımız olmalıdır.

 

Bu anlamlı günde, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Kurtuluş Savaşının tüm kahramanlarını, şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı ve minnetle anıyorum.

 

Bu duygu ve düşüncelerle, geleceğimizin teminatı olan siz gençlerimizin ve tüm Türk Amerikan toplumunun 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını en içten duygularımla kutluyorum.